Zastosowanie kruszarek szczękowych w przemyśle

Kruszarki są maszynami przemysłowymi służącymi do wytwarzania kruszywa. Ich szerokie zastosowanie sprawia, że na rynku dostępnych jest wiele typów tych urządzeń. W zależności od typu materiałów oraz etapu kruszenia można wybrać wśród kruszarek szczękowych, stożkowych, walcowych i udarowych.

Kruszarki w branży budowlanej

kruszarki szczękoweWśród firm zajmujących się rozdrabnianiem materiałów najczęściej wybierana jest kruszarka szczękowa, która pozwala zarówno na początkowy, jak i wtórny proces kruszenia. Jej największą zaletą jest jednak wykorzystanie do pracy z wielkogabarytowymi materiałami, które są bardzo odporne na rozdrabnianie. Wykorzystując ten typ kruszarek stawia się na technologię mielącą surowce za pomocą ciśnienia. Zgodnie z najnowszymi wytycznymi producenci dokładają wszelkich starań, by kruszarki szczękowe był łatwe w obsłudze oraz posiadały kompaktową budowę. Dzięki zamontowaniu specjalnej śruby można regulować szczelinę między szczękami wedle potrzeb produkcji. Jest to konstrukcja, która pozwala na dokładną pracę i skruszenie nawet najtrwalszego materiału. Nie może on jednak posiadać zanieczyszczeń gliniastych oraz zbyt dużej wilgotności, ponieważ wpływa to na elementy maszyny, które ulegają szybkiemu zużyciu. Dostępność wielu gabarytów oraz parametrów technicznych pozwala wybrać kruszarkę do każdego etapu pracy.

kruszarki szczękoweIch największymi zaletami są na pewno duże bezpieczeństwo, łatwa wymiana części podczas napraw ale przede wszystkim niezawodność pracy. Generuje to mniejsze straty czasu, a jednocześnie dba o wyrób najlepszej jakości. Każdy z obrabianych materiałów ostatecznie posiada średnicę poniżej 1 mm, dlatego tak bardzo dobrze kruszarki szczękowe sprawdzają się w branży drogowej oraz budowlanej. Pracują za pomocą dwóch szczęk: stałej i ruchomej, które poruszają się ruchem wahadłowym. Wciągają do środka obrabiany kruszec i go zgniatają. Taka kruszarka może posiadać dwa rodzaje szczęk wykorzystywanych do kruszenia: dwurozporowe i jednorozporowe. Dzięki temu, że kruszarki szczękowe pozwalają na osiągnięcie jednorodnego produktu wykorzystuje je się zarówno jako materiał pod podbudowę, utwardzenie dróg czy kruszywo kolejowe. Mobilne typy maszyn posiadają podwozie gąsienicowe umożliwiające sprawne poruszania się po terenie budowy oraz dostarczenie surowców w wyznaczone miejsce.

Wybierając kruszarki dopasowane do obrabianego materiału zyskuje się pewność długiego użytkowania. Jednocześnie zapewniają one duży komfort działania i osiągnięcie oczekiwanego efektu bez względu na rodzaj prowadzonej działalności.