Podczas wyboru napędu do bramy skrzydłowej należy pamiętać nie tylko o tym, aby był solidnie wykonany, ale również dopasowany do wszystkich jej parametrów. Ma to znaczny wpływ na prawidłowe działanie, ponieważ doprowadzając do przeciążenia bądź zbyt częstego wykorzystywania można uszkodzić siłowniki, których niestety w tym przypadku nie da się naprawić.
Napęd z zabezpieczeniem
Dlatego przed zakupem warto zapoznać się dokładną specyfikacją produktów oraz szczegółowymi informacjami dotyczącymi skrzydeł bramy, ponieważ tylko wtedy można uzyskać solidny system automatyki. Najważniejszymi parametrami, o których należy pamiętać podczas zakupu są: maksymalny ciężar, długość i wysokość skrzydła. Każdy napęd w instrukcji powinien posiadać dokładnie opisany system działania oraz swoje właściwości. Maksymalna waga nie oznacza, że tyle powinno ważyć skrzydło, wręcz przeciwnie trzeba dobierać tak siłowniki, by podmuchy wiatru nie obciążały go jeszcze bardziej i w połączeniu z ciężarem przęsła nie doszło do przeciążenia. Napęd do bramy dwuskrzydłowej przede wszystkim powinien być odpowiednio zabezpieczony. Istotna jest także częstotliwość otwierania i zamykania bramy. Ma znaczny wpływ na zużywanie się mechanizmu, który przy zbyt intensywnym użytkowaniu szybko może się zepsuć.
Dlatego producenci zadbali o to, by bardziej wymagający klienci, którzy montują napędy w swoich firmach nie musieli się przejmować częstą wymianą siłowników. Dostępne są wzmocnione modele, które są mniej podatne na zużycie materiału. Oczywiście cena też jest zdecydowanie większa, niż zwykłych. W domku jednorodzinnym zupełnie wystarczy podstawowy napęd, który jest w stanie pracować nawet do 50 razy dziennie. Jeśli przywiązuje się wagę do wyglądu swojego ogrodzenia warto zapoznać się z dostępnymi modelami siłowników. Wśród ofert znajdziemy napędy: śrubowe, łamane oraz wbudowane w ziemię. Każdy z nich działa zupełnie inaczej, jednak równie skutecznie wykonuje swoją pracę. Istotna jest również kwestia przewodów, o których często się zapomina przy montażu bramy, dlatego zdecydowanie lepiej jest wcześniej uprzedzić elektryka o ewentualnej możliwości późniejszego montażu automatu do bramy.
Znalezienie wytrzymałego napędu nie jest prostym zadaniem. Wystarczy jednak odpowiednio znać specyfikację swojej bramy i zawsze nieco zawyżać bramę, by znaleźć siłownik, który nawet podczas niekorzystnej pogody nie zostanie uszkodzony. Odpowiednio zamontowana i dobrana automatyzacja wystarczy na długie lata użytkowania, dlatego warto aby była zakładana przez profesjonalistów.