Trudno przewidzieć, kiedy może nastąpić przerwa w dostawie prądu, dlatego warto czasem zabezpieczyć przed tego rodzaju usterką. Zwłaszcza wtedy, kiedy prowadzi się działalność usługową, taką jak hotele, ośrodki wypoczynkowe czy rekreacyjne. Skoro już podejmujemy się takiego zajęcia, zależy nam na tym, żeby jakość naszych usług była jak najwyższa, a nasi goście czy klienci byli zawsze zadowoleni.
Agregaty na sytuacje awaryjne
Dlatego też nie możemy sobie pozwolić na to, żeby zwykła awaria prądu popsuła czyjś wymarzony urlop, psując tym samym dobrą opinię na nasz temat. Oczywiście, gdzieś wysoko w górach, w jakimś popularnym schronisku brak prądu może sprzyjać nocnym biesiadom przy ognisku – klienci bywają wyrozumiali, jednak nie oczekujmy od nich zbyt wiele. Zwykle goście hotelowi roszczą sobie pełen dostęp do sieci internetowej i to najlepiej w szerokopasmowym łączu zapewniającym świetną jakość transferu danych, nie wspominając już o telewizji kablowej czy po prostu o działającym w łazience świetle. Dla sytuacji awaryjnych, takich jak zerwane podłączenie do sieci elektrycznej, dobrze jest się zaopatrzyć w stacjonarne agregaty prądotwórcze. Na wypadek usterki, którą mogą spowodować choćby niekorzystne warunki atmosferyczne, takie jak wiatr czy deszcz, agregaty zapewniają stały dostęp do prądu, a tym samym czasowo eliminują problem.
Wyobraźmy sobie sytuację, w której cała dzielnica pozbawiona jest prądu z wyjątkiem naszego hotelu – taki wyjazd nasi goście będą mogli wspominać bardzo ciepło. Zapewnienie energii elektrycznej wczasowiczom nawet w przypadku awarii to ważna sprawa – dobrze świadczy o właścicielu hotelu. Jednak zdarzają się sytuacje o wiele poważniejsze, w których od dostępu do prądu może zależeć ludzkie zdrowie czy nawet życie. Szpitale i lecznice medyczne są objęte obowiązkiem posiadania na wyposażeniu awaryjnego źródła zasilania – w tej kwestii nie ma żartów. Aparatura podtrzymująca życie pacjentów zasilana jest właśnie prądem, dlatego nie ma w ogóle mowy o tym, żeby jakiś szpital mógł być pozbawiony energii elektrycznej. Agregaty zapewniają moc zdolną wspierać działanie placówek do czasu przeprowadzenia naprawy przez pogotowie energetyczne.
Działają one na kilka sposobów – z jednej strony, kumulują w sobie zapas energii pozwalający wystartować natychmiastowo w momencie przerwania dostępu do miejskiej sieci, z drugiej, korzystają z alternatywnych źródeł, takich jak gaz ziemny czy paliwo. Stacjonarny agregat na gaz ma tę zaletę, że nie trzeba pamiętać o napełnieniu baku, natomiast maszyny zasilane benzyną lub dieslem pracują wydajniej.