Podłogi wykonane z drewna są naturalne, eleganckie, dobrze się prezentują i dają nam ogromne możliwości w kwestii aranżacji wnętrz. Deski czy parkiet pasują do każdego stylu, od prowansalskiego, przez industrialny aż po skandynawski. Wysokiej jakości podłoga, z dobrego materiału, położona przez fachowca, może przetrwać nawet do kilkudziesięciu lat.
Cyklinowanie starej podłogi
Drewno jednak z czasem zaczyna się zużywać, tak więc parkiet będzie wymagał renowacji po kilku-kilkunastu latach od jego położenia. Nawet stare i zaniedbane podłogi z drewna można uratować, jeśli tylko deseczki nie odpadają, a między nimi nie ma dużych szczelin czy pęknięć. Mniejsze rysy, wgniecenia czy przebarwienia można usunąć w czasie cyklinowania. Jest to proces polegający na zeszlifowaniu wierzchniej warstwy parkietu: usuwa się w ten sposób rysy, plamy, przebarwienia oraz stary lakier. Wbrew pozorom nie trzeba usuwać wiele materiału – wystarczy nawet 1 mm – aby odsłonić nieuszkodzone drewno. Cyklinowanie parkietu w mieszkaniu pozwala odrestaurować stare podłogi i nadać im nowego blasku. Naturalne podłogi będą z pewnością pięknie się prezentowały, jeśli tylko odpowiednio o nie zadbamy i proces cyklinowania zostanie profesjonalnie przeprowadzony.
Jeśli nie mamy z tym doświadczenia, najbezpieczniej będzie wezwać fachowców, którzy za jeden metr kwadratowy policzą około trzydziestu złotych. Koszt restauracji parkietu będzie więc porównywalny z położeniem nowej podłogi lub nawet niższy. Jak wygląda cyklinowanie? Do jego przeprowadzenia stosuje się urządzenia nazywane cykliniarkami. Podłogę cyklinuje się kilka razy, za każdym razem dobierając tarcze o wyższej granulacji, aby podłoga była idealnie równa. Przed ostatnim cyklinowaniem należy uzupełnić wszelkie ubytki w parkiecie. Można do tego celu wykorzystać gotowe masy albo przygotować mieszankę samodzielnie, z wykorzystanie pyłu pochodzącego z drugiego lub trzeciego szlifowania – będzie on odpowiednio drobny, pozbawiony zanieczyszczeń i posiada odpowiedni kolor. Odnowiony parkiet będzie z pewnością jaśniejszy niż wcześniej, ponieważ pozbędziemy się warstwy brudnego lakieru. Dzięki zeszlifowanu podłogi na gładko oraz wypełnieniu ubytków parkiet będzie wyglądał jak nowy.
Pamiętajmy jednak, że jest to proces trudny, wymagający doświadczenia, a do tego generujący wiele pyłu. Konieczne jest więc korzystanie z odpowiedniego stroju ochronnego, w tym z maski przeciwpyłowej, a także zabezpieczenie w jak najwyższym stopniu reszty mieszkania przed pyłem, który może być nam trudno usunąć.