Cicha, wydajna klimatyzacja mieszkaniowa

W dzisiejszych czasach klimatyzacja nie jest już stosowana jedynie w dużych biurowcach czy centrach handlowych. Klimatyzatory domowe dedykowane znacznie mniejszym metrażom zaczynają cieszyć się sporą popularnością, wśród ludzi, którym zależy na chłodnym i przede wszystkim czystym powietrzu wolnym od zanieczyszczeń.

Klimatyzacja i tryby pracy

klimatyzacja mieszkaniowa Klimatyzatory domowe muszą posiadać jednak jedną zasadniczą cechę – muszą być one ciche. Jakie modele sprzętu generują najmniej hałasu i czym owe urządzenia powinny się charakteryzować? Nie ulega wątpliwościom, że za najcichsze urządzenia uznaje się aktualnie nowoczesne klimatyzatory typu split. Składają się one z dwóch podstawowych części: wewnętrznego parownika oraz zewnętrznej obudowy, której zadaniem jest równomierne rozprowadzanie ciepła. Klimatyzatory typu split są ponadto bardzo kompaktowe, wyróżniamy m.in. modele ścienne, przypodłogowe oraz sufitowe. Warto przy tym zaznaczyć, że cicha klimatyzacja mieszkaniowa powinna posiadać kilka biegów pracy. Za cichą pracę odpowiada przeważnie tryb oszczędzania energii, który skutecznie wycisza pracę urządzenia.

klimatyzacja mieszkaniowaTryb ten idealnie sprawdza się więc zwłaszcza podczas nocy, ponieważ cicha praca urządzenia nie przerywa naszego snu. Podczas poszukiwań cichego klimatyzatora warto również zwracać uwagę na to czy producent w opisie sprzętu umieścił informację na temat tego, w jakiej odległości od urządzenia zmierzono poziom hałasu. Zgodnie z obowiązującymi aktualnie normami odległość od klimatyzatora nie powinna wówczas przekraczać odległości 1 metra. Pamiętajmy również o tym, że zakupione przez nas urządzenie należy odpowiednio zamontować. Jeśli obudowę klimatyzatora będzie zasłaniać mebel, istnieje szansa, że będzie on pracować głośniej, ponieważ strumienie nawiewu będą odbijać się o konkretny przedmiot. Ciche klimatyzatory standardowo wyposażone są również m.in. w: nawilżać powietrza, system regulujący pracę układu chłodzącego, system oszczędzania energii, system automatycznego czyszczenia oraz nowoczesne, innowacyjne filtry, które oczyszczają powietrze z pyłków oraz podrażniających drobnoustrojów. Ciche klimatyzatory dedykowane są więc głownie rodzinom wielodzietnym, w których dominują małe dzieci.

Tego typu urządzenia mogą wówczas pracować także podczas nocy. Choć ciche klimatyzatory typu split są nieznacznie droższe od standardowych urządzeń, to jednak warto zadbać o własny komfort i zdecydować się za zakup sprzętu, który nie będzie generować drażniących hałasów i posłuży nam przez długie lata.