W jaki sposób grawerować przedmioty z plexi?

Plexi to popularny materiał, który jest wykorzystywany do produkcji różnego rodzaju wyrobów – zarówno tych sporych gabarytów, jak na przykład ekrany przeciwhałasowe, płyty fluorescencyjne, zadaszenia czy okna statków, jak i do małych przedmiotów – elementów maszyn, gadżetów reklamowych, haków ekspozycyjnych, ekspozytorów, stojaków, breloczków i żetonów.

Grawerowanie plexi z pomocą lasera

grawerowanie plexiJeżeli wykonaliśmy z tego tworzywa jakieś gadżety dla naszej firmy, warto pomyśleć o grawerowaniu, które sprawi, że będą one niepowtarzalne. Grawerowanie kolorowej plexi można wykonać za pomocą lasera. Grawerki laserowe to urządzenia, które pozwalają na niezwykle dokładną i szybką pracę na wszelkiego rodzaju przedmiotach z plexi. W zależności od zastosowanego oprogramowania, możemy wykonywać projekty z importowanych plików o różnych formatach (na przykład bmp czy dxf). W prosty sposób możemy także określić warunki pracy – prędkość i moc lasera. Grawerki laserowe sprawdzają się nie tylko do grawerowania kolorowej plexi, ale także do prac na innych materiałach – na metalu czy drewnie. Niezależnie od materiału, grawerowanie może być wykonywane za pomocą metody płytkiej lub głębokiej. Choć wydawać by się mogło, że głębokie znaczy bardziej skuteczne, nie w tym przypadku. Właściwie nie ma żadnej różnicy w jakości wykonanego znaku. Niezależnie od metody, grawerowanie laserowe zawsze pozwala na uzyskanie wyraźnego napisu lub grafiki.

grawerowanie plexiW przypadku grawerowania kolorowej plexi, użycie metody głębokiej sprawia, że wytwarza się sporo osadu spalinowego, który zanieczyszcza powierzchnię przedmiotu. Choć wydaje się to banalnym problemem, okazuje się, że jego usunięcie może być kłopotliwe – jeżeli nie zachowamy odpowiedniej ostrożności, bardzo łatwo możemy zarysować powierzchnię obrabianego przedmiotu. Rysy będą już nie do usunięcia, a więc przedmiot będzie wyglądał nieestetycznie – efekt, który chcieliśmy uzyskać dzięki grawerowaniu, zostanie przytłoczony przez skazę w postaci zarysowań. Możliwe jest uniknięcie tego, jeżeli przed podjęciem się grawerowania kolorowej plexi okleimy przedmiot taśmą papierową – w ten prosty sposób zabezpieczymy powierzchnię przed niechcianymi zanieczyszczeniami. Z pewnością to dobre rozwiązanie, jednak najprostsze będzie po prostu zdecydowanie się na metodę płytką – wówczas nie wgłębiamy się tak bardzo w materiał, a uzyskany wypalony znak będzie równie wyraźny.

W obu przypadkach w kolorowej plexi wypalony znak ma barwę srebrnoszarą – i niezależnie od głębokości grawerowania, zawsze jest dobrze widoczny.