Maszyny stanowią niezbędne wyposażenie zakładu przemysłowego – przy każdym stanowisku powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo pracowników, dlatego każde urządzenie musi posiadać odpowiednie zabezpieczenia. Wśród nich wymienia się między innymi wyłączniki krańcowe, które pozwalają na zatrzymanie pracy maszyny wtedy, kiedy urządzenie osiągnie określoną wcześniej pozycję – dlatego stosuje się je między innymi na wózkach jezdnych maszyn lub na krańcach szyn jezdnych.
Wyłączniki stosowane w przemyśle
Łączniki krańcowe sprawdzają się przy układach sterowniczych, pomiarowych i kontrolnych – można je spotkać między innymi w obrabiarkach, dźwigach i dźwignicach czy w maszynach pakujących. Warto zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału wykonany jest korpus łącznika. Wyłącznik krańcowy w obudowie powinien być wykonany z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, która będzie zapewniać całkowitą szczelność układowi znajdującemu się wewnątrz obudowy. Producenci proponują między innymi wyłączniki z polimerową obudową – odznacza się ona wyjątkową odpornością na wilgoć, jak i na możliwe negatywne działanie mocnych detergentów. Obudowy powinny zawsze spełniać wymogi norm przemysłowych. Producenci wyłączników krańcowych zwracają uwagę na to, że ich duża wytrzymałość mechaniczna i prostota działania sprawiają, że są to urządzenia, które mogą być wykorzystywane w każdej branży. Wybierając wyłącznik krańcowy, zwróćmy uwagę na to, czy posiada on odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa.
Wśród najczęściej wybieranych produktów znajdują się wyłączniki charakteryzujące się kompaktową wielkością oraz precyzją działania. Wyroby tego typu różnią się między sobą rodzajem głowicy napędowej – może być ona rolkowa, sprężynowa lub dźwigniowa. Wysoką jakością odznaczają się te wyłączniki, które posiadają podwójną izolację powietrzną styków. Zaletą tych niewielkich elementów jest to, że mogą być one montowane w dowolnej pozycji – nie ma więc żadnych ograniczeń podczas instalacji. Dodatkowo dźwignia także może być ustawiona w dowolnej pozycji kątowej. Bardzo często możliwa jest też zmiana pozycji głowicy napędowej. Oznacza to, że można zamontować wyłącznik tak, aby było to jak najwygodniejsze dla użytkownika.
Warto zwrócić uwagę na to, że wyłączniki krańcowe mogą być z powodzeniem wykorzystywane w ochronie przeciwpożarowej – będą przydatne na przykład przy przeciwpożarowych klapach oraz systemach wentylacyjnych i oddymiających – wówczas pozwalają na sygnalizację stanu położenia klapy. Tego typu wyłączniki mogą być stosowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.