Niezbędne wyposażenie zakładu przemysłowego – wielkogabarytowe zbiorniki

Standardowym wyposażeniem zakładów przemysłowych i produkcyjnych każdej branży – na przykład chemicznej, farmaceutycznej czy spożywczej – są zbiorniki. Pozwalają one na przechowywanie dużej ilości substancji sypkich, półpłynnych lub płynnych. Jeżeli nasze przedsiębiorstwo prowadzi produkcję na dużą skalę – z pewnością niezastąpione okażą się wielkogabarytowe zbiorniki ze stali nierdzewnej.

Zbiorniki musza być szczelne

zbiorniki ze stali nierdzewnejZe względu na swój rozmiar, przeznaczone są do instalacji na zewnątrz budynku. Poszukując takich zbiorników, warto rozejrzeć się za producentem, który wykorzystuje najnowsze technologicznie rozwiązania. Doświadczone zespoły konstrukcyjne, z pomocą nowoczesnych programów projektowych i obliczeniowych, wykonują wielkogabarytowe zbiorniki ze stali nierdzewnej z uwzględnieniem konkretnych wymagań i oczekiwań klienta – klient może więc zamówić zbiornik o niestandardowej pojemności. Zbiorniki magazynowe są zazwyczaj bezciśnieniowe – wówczas wykonuje się je z zimnowalcowanej stali, zaś w przypadku zbiorników ciśnieniowych można już użyć blachy gorącowalcowanej. Odpowiednia grubość blachy i staranne spawanie sprawiają, że wielkogabarytowe zbiorniki ze stali nierdzewnej są całkowicie szczelne.

zbiorniki ze stali nierdzewnejPrzystosowane są do długoletniej eksploatacji – nie ma możliwości, aby w krótkim czasie uległy one uszkodzeniu, gdyż wyróżniają się wyjątkową wytrzymałością i trwałością. Stal nierdzewna, użyta do ich produkcji, sprawia, że są to zbiorniki całkowicie zabezpieczone przed korozją. Ze stali nierdzewnej wykonany jest nie tylko płaszcz, ale i wszystkie pozostałe elementy jak na przykład włazy i króćce. Dodatkowo zbiornik zostaje zabezpieczony wewnętrznie za pomocą żywicy poliestrowej lub epoksydowej (pamiętajmy o tym, że wykorzystane materiały powinny posiadać atest pozwalający na kontakt z wodą pitną, jeżeli takie będzie przeznaczenie zbiornika). W razie potrzeby można także obustronnie ocynkować zbiornik. Producent zapewnia też odpowiednią izolację zbiornika – zazwyczaj wykorzystuje się do tego wełnę mineralną, rzadziej styropian. Klient otrzymuje wielkogabarytowe zbiorniki ze stali nierdzewnej z pełną armaturą – wewnątrz znajduje się pływająca dennica. Zbiorniki takie mogą być sterowane zarówno manualnie, jak i automatycznie.

Zaletą jest ich łatwe czyszczenie, mimo tego, że są one naprawdę ogromne – wśród największych znajdują się zbiorniki o pojemności 1 mln litrów. Jeżeli klient ma szczególne życzenia – dotyczące na przykład umiejscowienia króćców – doświadczeni producenci z pewnością bez problemu je zrealizują.