Trwałe i solidne rusztowania

Wykonywanie długich prac wykończeniowych powinno odbywać się na specjalnych podestach, które nazywane są rusztowaniami. Te specjalistyczne podesty robocze mogą występować w bardzo różnych układach i konfiguracjach. W zależności od tego, jakie prace musimy wykonać, powinniśmy optymalnie dobrać konstrukcję takich podestów.

Rusztowania łatwe w montażu

 rusztowania wolnostojąceZupełnie inaczej będzie prezentowało się rusztowanie przyścienne a inaczej samojezdne. Ten drugi tym jest stosowany tam, gdzie użycie pierwszego byłoby niepraktyczne. Zastosowanie rusztowań przyściennych jest w niektórych branżach zupełnie niepotrzebne. Są to bowiem konstrukcje bardzo wysokie, najczęściej zakotwione w ścianach. Posiadają bardzo długie podesty liniowe, sięgają wysokości wielu kondygnacji i bardzo trudno jest je przestawić. Właśnie dlatego elektrycy oraz instalatorzy znacznie chętniej korzystają z rusztowań wolnostojących. Taki system jest zbudowany ze specjalnych, aluminiowych bądź stalowych ram. Łącząc ze sobą prostopadle ku górze kolejne segmenty uzyskujemy rozwiązanie o dowolnej wysokości. Wystarczy tylko w odpowiednim miejscu zainstalować podest roboczy i możemy przystępować do pracy. Dzięki tak praktycznej konstrukcji, solidne rusztowania wolnostojące mogą być montowane przez jedną osobę.

 rusztowania wolnostojąceZnacznie ułatwia to prace i poprawia wydajność całej brygady pracowników, ponieważ inni mogą w tym czasie zajmować się wykonaniem innych obowiązków. Większość producentów u podstawy takich konstrukcji montuje trwałe kółka. Oczywiście są one wyposażone w specjalny hamulec, który zabezpiecza konstrukcję przed ewentualnym przesunięciem podczas pracy. Takie rozwiązanie jest niezwykle praktyczne, ponieważ ułatwia przesunięcie całej konstrukcji w dowolne miejsce, bez jej demontażu. Przęsła rusztowań wolnostojących najczęściej składają się ze słupków pionowych i poziomych, stężonych za pomocą specjalnych poprzecznych elementów. Jeżeli konstrukcja jest wysoka, większość producentów dołącza do zestawu specjalny system wsporników, których zadaniem jest jeszcze większe usztywnienie całego rusztowania. Wielkość podestu roboczego jest zależna od konkretnego producenta.

Najczęściej jednak wynosi około 2,5 metra kwadratowego, co pozwala na swobodną pracę jednego robotnika, ułożenie materiałów oraz niezbędnego sprzętu. Dopuszczalne, bezpieczne obciążenie platform roboczych również jest podane w specyfikacji udostępnionej przez producenta. Jeżeli będziemy przestrzegać zaleceń, rusztowanie będzie służyło zatrudnionym przez nas pracownikom przez bardzo długi czas.