Wiele osób jest w błędzie, uważając, że na żywotność paneli największy wpływ ma jakość ich wykonania, a przede wszystkim grubość desek oraz gatunek drzewa, z jakiego pochodzą. Wbrew pozorom nie mniej ważnym elementem jest sposób ich ułożenia i odpowiednie dbanie o czystość podłogi.
Mata z pianki
Nawet najlepszej klasy drewno nie sprawdzi się dobrze w swojej roli, jeśli nie będzie poprawnie położone. Dlatego warto poznać kilka podstawowych wskazówek, które sprawią, że każde panele będą wyglądały jak nowe przez wiele lat. Ułożenie paneli w profesjonalny sposób wcale nie należy do najprostszych zadań. Osobie, która nie posiada zbyt dużego doświadczenia w remontach, taka rzecz może zająć mnóstwo czasu, a ostateczny efekt niestety rzadko kiedy będzie satysfakcjonujący. Dlatego zawsze warto zainwestować w pomoc osób, które układaniem paneli zajmują się zawodowo. Jest to niezwykle ważne zwłaszcza wtedy, gdy materiały przeznaczone na budowę podłogi nie należały do najtańszych, a każde ich uszkodzenie będzie odczuwalne dla domowego budżetu. Profesjonalista przygotuje odpowiednie podłoże, które musi być przede wszystkim suche oraz wyrównane, a także doradzi przy wyborze właściwego podkładu w razie wątpliwości właściciela. Często polecanym materiałem jest specjalna piankowa mata pod panele podłogowe. Swoją popularność zawdzięcza głównie cenie, która jest bardzo atrakcyjna w porównaniu do jej właściwości.
Pianka pod panele znacznie poprawia ich żywotność, całkiem dobrze też izoluje ciepło oraz świetnie wpływa na akustykę pomieszczeń. Warto zdecydować się na piankę, która będzie lepsza jakościowo i grubsza, dzięki czemu dobrze sprawdzi się w swojej roli. Należy jednak pamiętać, że nie nadaje się ona na podkład pod panele z naturalnego drewna. Wówczas lepszym wyborem będzie podkład korkowy albo coraz bardziej popularna eko-płyta. Ten pierwszy wyjątkowo dobrze sprawdza się, gdy mowa o akustyce, poza tym skutecznie chroni podłogę przed zimnem, ale niestety jest bardzo drogi. Nie nadaje się także do posadzki, która jest często używana, ponieważ podkład korkowy nie jest zbyt wytrzymały. Z tego powodu coraz więcej osób decyduje się na eko-płytę, która jest nieco tańsza i cieszy się lepszą trwałością. Często jednak trudno jest ją odpowiednio ułożyć, dlatego rozwiązaniem, które pozwoli uniknąć kosztownych niespodzianek, będzie zatrudnienie profesjonalisty. Nie można też zapomnieć o codziennej pielęgnacji paneli. Głównymi czynnikami, które pogarszają ich stan, są piasek oraz woda, dlatego warto zadbać o częste odkurzanie oraz nie dopuszczać do zbyt dużej wilgotności pomieszczenia. Żeby długo cieszyć się pięknym wyglądem paneli, należy zainwestować nie tylko w ich klasę i jakość, ale także w podłoże.
To ono sprawia, że podłoga nie ulega tak łatwo odkształceniom oraz nie reaguje zbyt gwałtowanie na wilgoć, dzięki czemu jest dużo bardziej wytrzymała. Im lepiej dobrany podkład, tym większa gwarancja długiej żywotności paneli.