Ogrody utrzymane w stylu angielskim wydają się działać jak machina czasu – wchodząc do niego, mamy wrażenie, że przenieśliśmy się o dobre stulecie bądź dwa w przeszłość. Styl tej jest bardzo charakterystyczny, doskonały do rozległych ogrodów i terenów otaczających zamki i dworki na terenie Wielkiej Brytanii, jednak jedną z jego najważniejszych, nadrzędnych cech, jest zachowanie naturalnego stylu, nawet do poziomu lekkiego zaniedbania.
Projektowanie ogrodu angielskiego – co jest ważne
Ogrody angielskie nie są stworzone od linijki i idealnie przycięte. Mogą, a nawet powinny, przenikać się z przyrodą dookoła. Założenie takiego ogrodu wcale nie jest proste – trudno jest sprawić, żeby ogród wyglądał, jakby rósł w tym miejscu od dawna, a trawa była tak gęsta i zielona, jakby była regularnie podlewana i przycinana (i nic poza tym) przez ostanie dwa stulecia. Pocieszeniem w tej sytuacji jest fakt, iż ogrody te są stosunkowo proste w utrzymaniu i nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych, poza regularnym podcinaniem trawy i co jakiś czas krzewów. Jakie są poza tym założenia tego stylu? Na pewno należy wspomnieć o asymetrii, ponieważ wszystko sprawia wrażenie posadzonego losowo, nawet jeśli chodzi o rabatki kwiatowe. Kwiaty wyglądają, jakby miejsce ich posadzenia wybrano dość przypadkowo o rosły nieograniczone niczym z każdej strony. Projektowanie ogrodów angielskich wymaga jednak zachowania odpowiednio balansu między naturalnym efektem lekko zapuszczonego ogrodu a ilością elementów, które się w nim znajdują. Całość powinna sprawiać wrażenie jak najbardziej naturalne.
Warto w takim miejscu wykorzystać nie tylko już istniejące drzewa i krzewy, ale także stare elementy architektury ogrodowo-parkowej, bądź też przynajmniej stylizowane na stare, nadgryzione zębem czasu. Kawałki murków (np. z cegieł rozbiórkowych), ławki z żeliwnymi nóżkami, małe kamienne fontanny i poidełka dla ptaków, stare płotki i furtki, porośnięte mchem donice… Wszystko to doskonale wpisuje się w krajobraz angielskiego ogrodu. W przypadku ścieżek i alejek dobrze jest postawić na nieregularne linie, zakręty, szczególnie dookoła większych drzew i krzewów. Te ostatnie powinny być rozrośnięte i raczej nie przycinane regularnie, co pomaga w tworzeniu tajemniczej atmosfery. Alejki powinny pozwalać na swobodne obejście całego ogrodu, tak aby podczas romantycznego spaceru można było obejrzeć jego najciekawsze elementy i odpocząć na którejś z ławek, podziwiając przy tym otoczenie w cieniu rozłożystego drzewa.
Jak widać, projekt takiego ogrodu nie będzie wcale łatwy, a uzyskanie odpowiedniego efektu może zająć nawet kilka lat, jednak warto jest się postarać, aby nasz ogród zachwycał naturalnym, tajemniczym wyglądem i zachęcał do długich spacerów.