Etapy iniekcji ciśnieniowej

Rysy i pęknięcia na betonie stanowią zawsze wielki problem, który może mieć wpływ na bezpieczną eksploatację budynku. Pozbycie się tych szpar i uszczelnienie budynku możliwe jest dzięki specjalnym metodom, wśród których wskazać można między innymi na iniekcję ciśnieniową.

Na czym polega iniekcja ciśnieniowa?

iniekcja ciśnieniowaSposób ten cieszy się dużą popularnością, gdyż jest prosty, a wykonanie takiej iniekcji nie trwa długo. Uszczelnienie zawsze jest skuteczne. Aby profesjonalna iniekcja ciśnieniowa została przeprowadzona prawidłowo, w pierwszym kroku należy odpowiednio przygotować powierzchnię pod zainektowanie. Musi ona zostać oczyszczona, co pozwoli na dokładne i precyzyjne określenie tego, gdzie znajdują się rysy oraz jakiej są one szerokości. Jeżeli przecieki wody występowały na betonie od długiego czasu, wówczas należy zwrócić uwagę na to, czy składniki betonu nie zostały wypłukane na wierzch, co może sprawiać, że rysy będą niewidoczne. Dzięki oczyszczeniu powierzchni, nie będzie problemów z ich wykryciem. Dokładne czyszczenie pozwoli nam na pozbycie się pyłu, kurzu, cząstek betonu oraz oleju i tłuszczów, jak i innego rodzaju zanieczyszczeń. W następnym kroku, kiedy już wiemy, gdzie znajdują się rysy, możemy rozpocząć wiercenie otworów – to w nich znajdzie się potem żywica poliuretanowa lub epoksydowa.

iniekcja ciśnieniowaDo wiercenia należy użyć specjalnych końcówek iniekcyjnych, które będą kompatybilne z daną wiertarką. Zastanawiając się nad tym, jakie wymiary powinien mieć wiercony otwór, należy wziąć pod uwagę to, ile potrzeba, by dostać się do środka konstrukcji podczas wiercenia pod kątem 45 st. W ten sposób określimy głębokość otworu. Po prawidłowym przeprowadzeniu wierceń, należy ponownie oczyścić powierzchnię – pył w prosty sposób usuniemy, stosując sprężone powietrze. To jedyna zresztą metoda czyszczenia, gdyż usuwanie zanieczyszczeń za pomocą szmatki mogłoby sprawić, że pył dostałby się do wywierconego otworu, przez co nie dopuściłby do prawidłowego dopływu żywicy do środka. W następnym kroku konieczne jest odpowiednie przygotowanie materiału iniekcyjnego – żywicę wlewa się do zbiornika pompy iniekcyjnej, a następnie miesza. Ważną wskazówką dla osób, które pierwszy raz podejmują się iniekcji ciśnieniowej, może być to, że należy zawsze wlewać tylko tyle materiału, ile wykorzystamy. Jeżeli odstawimy go na jakiś czas, wówczas nie będzie on już zdatny do użycia.

Sama iniekcja polega na wstrzyknięciu przygotowanej żywicy do końcówki iniekcyjnej umieszczonej w wywierconym otworze. Iniekcja taka zapewnia całkowitą szczelność – dzięki niej z betonu znikają wszelkie rysy i pęknięcia.