Sposoby wykorzystania wody deszczowej

Prawie 90% wody, którą codziennie zużywamy, służy nam nie do celów spożywczych, a do prania, podlewania ogrodu, sprzątania, mycia samochodu itd. Do takich prac wystarczająca będzie woda deszczowa, a woda pitna nie musi być do nich wykorzystywana. Nadmierna ilość wody na działce może powodować zamakanie fundamentów.

Zagospodarowanie deszczówki w zbiornikach

zagospodarowanie deszczówkiDlatego zagospodarowanie deszczówki jest bardzo istotną kwestią. Jedną z opcji jest odprowadzanie deszczówki do kanalizacji deszczowej, o ile taka sieć istnieje w pobliżu działki. Kanalizacja deszczowa to sieć kanałów i rurociągów, której rolą jest właśnie odprowadzanie wody deszczowej. W przypadku, gdy w pobliżu działki nie ma właściwej sieci kanalizacyjnej, wówczas deszczówkę możemy odprowadzać do oczka wodnego lub stawu znajdującego się na podwórku. Dno i brzegi takiego zbiornika powinny być szczelne, w tym celu powinien być on wyłożony specjalną folią ogrodniczą. Należy uważać, aby w trakcie bardzo intensywnych opadów, oczko lub staw nie zostały przepełnione. Kolejnym możliwym sposobem na zagospodarowanie deszczówki jest jej magazynowanie w specjalnych zbiornikach. Można je umieścić np. przy rurze spustowej. Taki zbiornik może mieć mniejszą albo większą pojemność- te o pojemności kilku tysięcy litrów są przeznaczone do umieszczania pod ziemią. Deszczówkę możemy wówczas wykorzystać np. do podlewania ogrodu.

zagospodarowanie deszczówkiIstnieje również możliwość wykonania specjalnej instalacji, która umożliwi wykorzystanie wody deszczowej do prac w domu, np. do spłukiwania toalety czy prania. Statystyki podają, że w ten sposób możemy zaoszczędzić około 50% wody wodociągowej, co oznacza mniejsze wydatki. Zanim woda opadowa trafi do specjalnych zbiorników pod ziemią lub w piwnicy, musi zostać wstępnie oczyszczona z takich zanieczyszczeń jak liście czy gałęzie. Stosuje się do tego celu specjalne filtry. Do wyłapania mniejszych zanieczyszczeń wykorzystuje się filtry żwirowe. Taki zbiornik podłącza się do systemu rozsączania albo do specjalnej kanalizacji. Konieczna jest również specjalna instalacja, która będzie dostarczała wodę ze zbiornika do punktów poboru w domu. Do tego niezbędne są pompy wodne, a ich wydajność i rodzaj należy dobrać do przewidywanego zużycia wody. Do punku poboru wody deszczowej podłączona jest również woda wodociągowa.

Będzie ona jednak używana tylko wtedy, gdy cała woda deszczowa zostanie już zużyta. Odzyskiwanie wody deszczowej to rozwiązanie ekologiczne i ekonomiczne. Dzięki zagospodarowaniu deszczówki można nawet o połowę zmniejszyć zużycie wody wodociągowej, a tym samym związane z tym koszty.