Dzisiejsze maszyny służące do obróbki skrawaniem stali zdecydowanie różnią się od swoich poprzedników. Klasyczna tokarka czy frezarka powoli odchodzi w niepamięć – możemy je spotkać w zakładach przemysłowych coraz rzadziej, ponieważ zamiast sterowanych ręcznie maszyn wykorzystuje się zaawansowane maszyny numeryczne.
Pionowe centrum zastąpi inne urządzenia
Dzisiaj, aby praca danego przedsiębiorstwa była opłacalna, gospodarka wolnorynkowa wymaga inwestowania w coraz nowsze technologie, które powodują zwiększenie wydajności procesów obróbki. Nowoczesne maszyny po pierwsze pracują znacznie sprawniej, a po drugie dokładniej. Dlaczego jeden zakup ma tak duży wpływ na wydajność przedsiębiorstwa? Przede wszystkim dlatego, że zaawansowane pionowe centrum obróbcze CNC jest w stanie zastąpić kilka innych urządzeń. Takie stwierdzenie nie jest mitem – maszyny sterowane numerycznie zastępują tokarkę, frezarkę, szlifierkę, wiertarkę i inne urządzenia. Pozwala na to przede wszystkim ich bardzo przemyślana budowa. Inżynierowie zajmujący się rozwojem technik wytwarzania konstruują coraz bardziej złożone głowice, które powiadają bardzo wiele funkcji. Głowica jest to narzędzie obrotowe, do którego są zamocowane wymienne ostrza, odpowiedzialne za powstawanie detali. Najbardziej nowoczesne maszyny CNC są w stanie pracować w kilku lub nawet kilkunastu osiach, co jeszcze do niedawna wydawałoby się niemożliwe do osiągnięcia.
Do jednej głowicy zamontowanych może być kilka frezów, których maszyna używa naprzemiennie – dobierając ich średnicę, wielkość oraz przeznaczenie. W ciągu jednego cyklu pracy, po odpowiednim zaprogramowaniu, zaawansowane pionowe centrum obróbcze CNC najpierw może skrawać materiał nadając odpowiedni kształt detalowi, następnie wykonuje żłobienia, gwintuje, a na koniec szlifuje. W ten sposób w jednej maszynie powstaje gotowy detal, który po kontroli jakości może trafić do sprzedaży. W ten sposób pracownicy nie tracą czasu na zmianę stanowisk roboczych, nie muszą ustawiać kilku urządzeń oraz tracić czasu na odpowiednie ułożenie detalu w kleszczach lub na stole. Bardzo ważną rolę w centrach sterowanych numerycznie odgrywają również czujniki. Ich zastosowanie sprawia, że odchyłki wymiarowe konkretnych detali mogą sięgać maksymalnie jednej setnej lub tysięcznej części milimetra – takiego wyniku człowiek nie jest w stanie uzyskać w tak szybkim czasie, w jakim robią to centra obróbcze.
Jeżeli maszyna będzie odpowiednio ustawiona, a frezy zmieniane w odpowiednim czasie, to nie musimy martwić się o awarie. Rutynowe kontrole oraz konserwacje sprawią, że przez długi czas będziemy cieszyć się niezawodnym sprzętem.