Praktyczne wykończenie ścian w przedszkolach

Istnieją pomieszczenia, dla których szczególnie trudno dobrać aranżacje. Jednym z takich miejsc są przedszkola. Powinny przede wszystkim być atrakcyjne wizualnie dla młodych podopiecznych. Jednak ze względu na żywiołowość i kreatywność maluchów sposób wykończenia ścian powinien być praktyczny i funkcjonalny.

Panele z granulatu korkowego

panele ścienne korkoweCzy istnieje materiał, który łączyłby w sobie odpowiednie właściwości? Okazuje się, że tak. Idealnym rozwiązaniem dla przedszkoli zdają się ścienne panele z korka. Na wstępie zaznaczmy, że są one w pełni ekologiczne – a na to wielu z nas również zwraca uwagę. Korek to naturalny surowiec, który powstaje bez szkody dla naturalnego środowiska. Do produkcji używa się jedynie kory drzewa, które wciąż rośnie i bez problemu odnawia zebraną przez nas warstwę. Eko panele ścienne korkowe mogą powstawać także z granulatu korkowego. Ten jest produktem ubocznym, powstałym w czasie wytwarzania korków do wina. Taki materiał jest naturalnym termoizolatorem – wykończenie nim ścian w przedszkolu dodatkowo dociepli i poprawi mikroklimat sal szkolnych. Stanowi także naturalną izolację akustyczną. Dzięki niemu dźwięk dobrej zabawy dzieci nie jest potęgowany przez odbijanie się od pustych ścian. To zapewni komfort nie tylko maluchom, ale także ich opiekunkom, które od teraz nie będą musiały kojarzyć swojej pracy z męczącym szumem.

panele ścienne korkoweEko panele ścienne korkowe są także bardzo wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Narażona na długotrwały nacisk wracają do swojego pierwotnego kształtu. Nawet najbardziej kreatywna i żywiołowa dziecięca zabawa nie powinna im zaszkodzić. W przedszkolu ważne jest też zachowanie czystości. Korek wykazuje właściwości antystatyczne, nie przyciąga drobinek kurzu. Sprawia to, że jest bardzo higienicznym materiałem. Jeśli ulegnie zabrudzeniu, np.: podczas gier i zabaw, można bez obaw przemyć go mokrą ściereczką. Panele korkowe są odporne na wilgoć, więc taka metoda czyszczenia z całą pewnością im nie zaszkodzi. Podobnie możemy myć nawet panele barwione, chyba że producent wskaże inaczej. Nie martwmy się o kwestie estetyki. Naturalna barwa korka jest ciepła i przyjemna. Dodatkowo możemy wybrać panele kolorowe i trójwymiarowe, które tym bardziej ozdobią pomieszczenie.

Ściana wyłożona panelami korkowymi jest też miękka i przyjemna w dotyku. Sprawia wrażenie o wiele bardziej przytulnego wykończenia niż zwykła farba – a to ważne dla maluchów. Dzięki wszystkim swoim właściwościom – termoizolacji, tłumienia dźwięków i wytrzymałości – panele korkowe sprawdzą się także w dekoracji mieszkań i domów.