Taras betonowy czy drewniany?

Wiele osób porzuca dotychczasowe mieszkanie w bloku i szuka spokojnego miejsca na obrzeżach miasta, by tam postawić komfortowy domek jednorodzinny. Zwłaszcza gdy mieszkamy w okolicy, która słynie z pięknych widoków i zielonych terenów, jak np.: Nowy Sącz. Ci z nas, którym już udało się postawić swój własny domek wiedzą, jak ciężkie może być zdobycie odpowiedniej dokumentacji.

Taras zrobiony z drewna

drewniane tarasy Ta jest nam potrzebna nie tylko do tego, by dom postawić. Jeśli chcemy wprowadzić się do domku, wówczas też musimy poczekać na uzyskanie odpowiedniego pozwolenia. Urzędnik przeprowadzający inspekcje dokładnie sprawdza, czy przybytek nadaje się do zamieszkania. Musi porównać budowlę z tym, co znalazł na projekcie ustalanym jeszcze przed rozpoczęciem prac. Jeśli już na etapie projektu zadecydowaliśmy, że do domu ma przylegać betonowy taras – wówczas pozwolenie na zamieszkanie w domu uzyskamy dopiero wtedy, gdy również taras będzie skończony. O wiele łatwiejszym rozwiązaniem jest dobudowa tarasu. W tym wypadku na etapie projektu nie zaznaczymy tarasu, a zgodę na jego dobudowanie uzyskamy w czasie, w którym będziemy chcieli go postawić. Popularnym rozwiązaniem są ostatnio tarasy nie betonowe, a drewniane. Zamawiając drewniane tarasy z Nowego Sącza, pamiętajmy, że nie musimy uzyskać zgody na ich budowę, o ile ich metraż nie będzie przekraczał dwudziestu pięciu metrów kwadratowych.

drewniane tarasy W takim wypadku wystarcza jedynie odpowiednie zgłoszenie. Jeśli chcielibyśmy dobudować taras betonowy – wówczas musimy uzyskać zgodę na jego budowę. Drewniane tarasy dla wielu wyglądają o wiele bardziej estetycznie. Nadają domowi swojskiego charakteru. Idealnie wpasują się w zieloną działkę. Odpowiednio zaimpregnowane drewno będzie cechowało się długowiecznością. Sam taras może być użytkowany przez cały rok, choć najbardziej komfortowe jest jego używanie podczas letnich, ciepłych dni. Wówczas nie musimy wystawiać ogrodowego stołu na nierówną powierzchnię ziemi – posiłki możemy zjeść właśnie na tarasie. Na jego prostej konstrukcji stoły i krzesła mogą stać stabilnie. Na długowieczność tarasu przełoży się nie tylko odpowiednie zaimpregnowanie i rodzaj drewna. Istotne jest także odpowiednie użytkowanie go.

Do niektórych typów zabrudzeń potrzebne będzie użycie myjek ciśnieniowych. Nimi łatwiej będzie doczyścić powierzchnie chropowatego drewna. To gładko wypolerowane jest łatwiejsze w utrzymaniu czystości, jednak zamoczone staje się śliskie. Dlatego do budowy tarasu czasem poleca się deski ryflowane, które są antypoślizgowe, a więc bezpieczniejsze w użytkowaniu.