Najpopularniejsze style projektowania wnętrz

Moda wciąż się zmienia, a trendy przemijają – to dlatego architekci wnętrz muszą na bieżąco śledzić nowinki wnętrzarskie, aby wciąż tworzyć stylowe i atrakcyjne aranżacje.

Który styl wybrać?

projektowanie wnętrzNiektóre ze stylów wykorzystywanych podczas projektowania wnętrz, odznaczają się ponadczasowością – mimo upływu lat, nie przemijają, a wciąż cieszą się popularnością. Profesjonalne projektowanie wnętrz – Śląsk uwzględnia kilka najpopularniejszych stylów. Wśród nich wymienia się styl skandynawski, loftowy, prowansalski, minimalistyczny, industrialny oraz klasyczny i kolonialny. Przyjrzyjmy się pokrótce każdemu z nich. Styl kolonialny to połączenie europejskiego smaku z afrykańskimi dodatkami. Aranżując pomieszczenie w tym stylu, architekt wnętrz skupia się na doborze masywnych mebli do egzotycznego wykończenia. Wśród dodatków wymienia się przede wszystkim ciężkie zasłony, jedwabne narzutki, koronkowe obrusy. Konieczne jest wykorzystanie egzotycznych wzorów. Zazwyczaj całość opiera się na ciemnych barwach, co może przytłaczać, jednak to do zadań projektanta wnętrz należy uzyskanie efektu przestrzeni i funkcjonalności. Styl ten spodoba się osobom, dla których najważniejszy jest klimat.

projektowanie wnętrzKolejnym stylem wciąż wartym uwagi jest styl klasyczny – choć wielu osobom kojarzy się on z nudą, dobry architekt wnętrz potrafi wyzyskać z tego stylu to, co najlepsze. Najważniejsze jest, aby utrzymać umiar. Klasyczny styl odznacza się spójnymi barwami, zazwyczaj stonowanymi – najczęściej wykorzystuje się biel oraz odcienie szarości i beżu. Aby wprowadzić nieco życia, dodatki mogą być srebrne lub złote. Same meble zaś – najlepiej drewniane. Architekci wnętrz wśród materiałów wykorzystują też najczęściej skórę oraz marmur. Przestrzeń w stylu klasycznym powinna odznaczać się symetrią. W takim stylu najlepiej prezentują się salony. Jeśli chodzi o styl industrialny, według wielu architektów wnętrz styl ten dobrze wygląda przede wszystkim w przestrzeniach publicznych – kawiarniach czy lokalach. Można wówczas z powodzeniem wykorzystać widoczne elementy instalacji – na przykład rury stalowe czy okablowanie, co jest przy okazji dużą oszczędnością pieniędzy. Styl ten sprawdza się jednak jedynie w naprawdę dużych pomieszczeniach. Współcześnie coraz częściej wybierany jest jednak styl minimalistyczny – ograniczenie ilości mebli sprawia, że pomieszczenia stają się przestronne, co jest ich największą zaletą.

Ponadto minimalizm przynosi dużo spokoju, co pozwala na naprawdę przyjemny wypoczynek. Jeśli chodzi zaś o pozostałe wspomniane style – prowansalski, loftowy i skandynawski – dużo można by jeszcze o nich opowiadać. O szczegółach na pewno opowie nam każdy dobry architekt wnętrz.