Które ogrodzenie sprawdzi się na osiedlu?

O estetyce osiedla decydują nie tylko budynki, ale także otoczenie – i nie chodzi tu jedynie o zadbane tereny zielone, ale także o ogrodzenie. Współcześnie bowiem już niemal nie projektuje się osiedli niezamkniętych. Dbając o bezpieczeństwo mieszkańców, o atmosferę spokoju, inwestorzy decydują się zwykle na osiedla zamknięte.

Ogrodzenie panelowe najlepszym wyborem

ogrodzenieTo najskuteczniejszy sposób, aby uniknąć wizyt osób niepowołanych, na przykład chuliganów, którzy mogliby zniszczyć świeżo wybudowane bloki nieestetycznymi bohomazami nazywanymi przez nich szczytnie „graffiti”, chociaż niewiele z nim mają wspólnego. Także osoby, które dopiero szukają mieszkania, bardzo często zwracają uwagę na to, czy osiedle jest ogrodzone – to ważne zwłaszcza dla tych, którzy mają małe dziecko lub dopiero się go spodziewają. Chcą mieć pewność, że dziecko, wychodząc na plac zabaw, nie będzie zaczepiane przez obcych. Wśród ogrodzeń osiedlowych najczęściej spotkać można się z ogrodzeniami stalowymi lub panelowymi. Na osiedlach luksusowych czasami montowane są także ogrodzenia gabionowe. Jeśli chodzi o panelowe ogrodzenia z Warszawy, są one bardzo proste w montażu, odznaczają się też dość prostą estetyką, dlatego to opcja, która nie wyróżnia się niczym szczególnym, mimo to jest często wybierana z tego względu, iż takie ogrodzenia można pomalować na dowolny kolor – wówczas ogrodzenie staje się nieco żywsze. Będzie też doskonale komponować się z otoczeniem, gdyż barwę ogrodzenia możemy dobrać do kolorystyki budynków. W ten sposób osiedle będzie tworzyć spójną całość.

ogrodzenieOgrodzenia panelowe dostępne w ofercie producentów to ogrodzenia z siatki zgrzewanej lub plecionej. Aby siatka ta była odporna na negatywne czynniki atmosferyczne, jest ona zabezpieczana powłokami ochronnymi. Jeżeli chcemy odstraszać niepowołane osoby, możemy zdecydować się na siatkę, której górne druty są zaostrzone – w ten sposób nikt nie przeskoczy przez płot. Ogrodzenie stalowe wydaje się być bardziej solidne, jednak w rzeczywistości oba rodzaje ogrodzeń odznaczają się dużą wytrzymałością i trwałością. Rozwiązaniem najbardziej estetycznym są jednak ogrodzenia gabionowe, które dodatkowo odznaczają się dobrymi właściwościami pochłaniania dźwięku, dlatego jeżeli obok naszego osiedla przechodzi droga o dużym ruchu, warto zdecydować się właśnie na płot z gabionów, co pozwoli na skuteczne ograniczenie hałasu.

Jak widać, mamy szeroki wybór ogrodzeń osiedlowych – wszystkie odznaczają się dużą sprawnością techniczną, dlatego wydaje się, że to estetyka powinna być głównym kryterium doboru.