Mimo iż obecnie istnieje już wiele technologii wykonywania dociepleń – na przykład z wykorzystaniem wełny mineralnej lub pianki PUR, to wciąż wśród najbardziej popularnych materiałów dociepleniowych wymienia się styropian. Płyty styropianowe sprawdzają się zarówno do izolacji ścian, dachów, jak i podłóg.
Montaż płyt styropianowych
Wielu producentów proponuje też styropiany specjalistyczne – pod ogrzewanie podłogowe. Dlaczego styropian z Wrocławia jest dobrym wyborem nie tylko w przypadku domków jednorodzinnych, ale też dużych budynków mieszkalnych – bloków i wieżowców? Przede wszystkim dlatego, że styropian jest bezpieczny dla środowiska – nie emituje on gazów cieplarnianych, zmniejsza emisję CO2, a także nadaje się do recyklingu – to ważne w dzisiejszych czasach, kiedy rozwiązania ekologiczne są szczególnie promowane. Wśród jego zalet wymienia się także to, że jest to produkt neutralny dla otoczenia – jak również odporny na grzyby, pleśń i bakterie. Dzięki swojej trwałości styropian wykorzystany do izolacji nie będzie potrzebował naprawy przez prawdopodobnie cały czas eksploatacji budynku, czyli przez nawet kilkadziesiąt lat! Należy jednak pamiętać o tym, aby wykonać izolację prawidłowo – najczęściej stosuje się tu metodę mokrą, czyli taką, która wykorzystuje klej.
Należy jednak pamiętać o odpowiednim rozmieszczeniu warstwy klejowej – powinna być ona nałożona punktowo na całej powierzchni płyty, na obrzeżach płyt zaś – pasmowo. Tylko w ten sposób styropian będzie odpowiednio przymocowany do podłoża. Płyty styropianowe przykleja się do oczyszczonej z wszelkich zabrudzeń ściany zewnętrznej, a następnie pokrywa się je zaprawą, w którą należy wtopić siatkę zbrojącą z włókna szklanego. Na wierzchu znajdzie się preparat gruntujący oraz warstwa tynku. Jeżeli zdecydujemy się jednak na metodę suchą – wówczas zamiast kleju i zaprawy, konieczne będzie zastosowanie gwoździ, wkrętów oraz kołków. Tutaj ostatnią warstwę stanowić będą elementy osłonowe w postaci desek drewnianych czy płyt z włókno-cementu. Budynki z izolacją termiczną charakteryzują się energooszczędnością – płyty styropianowe odznaczają się niskim współczynnikiem przewodności cieplnej, dzięki czemu straty ciepła w budynku są niewielkie.
Oczywiście tylko wówczas, jeżeli odpowiednio dobierzemy styropian do rodzaju izolacji – innej grubości płyty sprawdzą się do izolacji dachu, inne zaś – do ocieplania ścian, podłogi nad piwnicą czy podłogi nad pomieszczeniem ogrzewanym. Warto przy doborze izolacji kierować się wytycznymi producenta.