Kupno czy wynajęcie samochodu HDS?

Decydując się na założenie własnej firmy budowlanej, powinniśmy zadbać nie tylko o dobrych pracowników, ale także o odpowiedni sprzęt. Z pewnością urządzenia i maszyny o mniejszych gabarytach powinniśmy kupić, aby móc z nich skorzystać w dowolnym momencie, jednak w przypadku większych maszyn i pojazdów, które nie są używane na każdym etapie budowy, warto zamiast kupna zdecydować się na wynajem.

Dlaczego warto wynająć HDS?

Transport HDSTo dobre rozwiązanie na przykład jeśli chodzi o transport HDS, czyli pojazdy wyposażone w hydrauliczne dźwigi samochodowe. Usługi transportowe HDS są niezbędne wtedy, kiedy potrzebujemy szybko przetransportować elementy o dużych gabarytach na plac budowy – na przykład więźbę dachową, płyty drogowe czy spore części konstrukcji stalowych. HDS sprawdza się także jeszcze przed rozpoczęciem robót – dzięki takiemu pojazdowi możemy przewieźć na plac kontenery na gruz, baraki dla robotników oraz stróżówkę. Decydując się na wynajem HDS, powinniśmy mieć na uwadze jednak to, że masa ładunku nie powinna przekraczać wskazanych przez prawo norm drogowych. Przewożony towar powinien być też zabezpieczony w zgodzie z zasadami BHP. Wybierając firmę oferującą usługi HDS, zwróćmy uwagę nie tylko na to, czy podczas pracy przestrzega ona zasad bezpieczeństwa, ale także na kwalifikacje pracowników. Kierowca na przykład powinien posiadać nie tylko prawo jazdy kategorii C, ale też specjalne zaświadczenie Urzędu Dozoru Technicznego, które pozwala mu na obsługę maszyn takich jak żurawie przenośne.

Transport HDSPraca wykonywana przez osobę bez uprawnień mogłaby doprowadzić do niepotrzebnych szkód – nie tylko do uszkodzenia ładunku, ale też na przykład do utraty zdrowia przez operatora dźwigu, dlatego jeżeli zależy nam na bezpieczeństwie, powinniśmy wybierać jedynie doświadczonych specjalistów. Kolejną kwestią, na którą warto zwracać uwagę, jest dobór odpowiedniego pojazdu do gabarytów ładunku. We flocie samochodowej dobrej firmy wynajmującej HDS, znajduje się wiele ciężarówek dźwigowych, które różnią się między sobą wielkością skrzyń ładunkowych. W zależności od potrzeb, będziemy mogli dobrać pojazd umożliwiający udźwig towaru o masie 5, 8, czy 10 ton. Oprócz standardowych maszyn, można spotkać się też z pojazdami o obniżonym pokładzie ładunkowym – niskie podwozie zapewnia wyjątkowo bezpieczny przewóz towarów o sporych gabarytach.

Z pewnością wynajem transportu HDS może zdecydowanie usprawnić pracę firmy budowlanej, a przy tym stanowi dla tej firmy oszczędność kosztów – wynajem w końcu zawsze jest tańszy niż kupno pojazdu, który będziemy używać tylko od czasu do czasu.