Jakie drewno wybrać na drzwi wewnętrzne i zewnętrzne?

Coraz więcej osób decyduje się na drzwi wykonane z drewna, zarówno wejściowe jak i zewnętrzne. Jest to bardzo ciekawy trend, świadczy o zwiększającej się świadomości ludzi – drewno jest przede wszystkim jednym z najbardziej odpornych na uderzenia surowcem.

Dobór drewna na drzwi

Drzwi wewnętrzneJest również naturalne i ekologiczne, a co za tym idzie bezpieczne dla nas i naszych bliskich. Kolejnym ogromnym atutem zarówno drzwi, jak i innych elementów wykonanych z drewna jest niezwykła trwałość. Przy zachowaniu odpowiedniej pielęgnacji drewno potrafi służyć dziesiątki lat. Jest jednak kilka aspektów, z którymi należy się zapoznać, żeby drewniane drzwi służyły nam jak najdłużej. Przede wszystkim, należy dobrać odpowiedni rodzaj drewna. Inne drzewo będzie dobrym materiałem na drzwi wewnętrzne, które będą poddawane niezbyt szkodliwym czynnikom – w domu jest raczej ciepło, a wilgoć jest na względnie stałym poziomie – a inne sprawdzi się lepiej na drzwi wejściowe, które muszą wytrzymać zmienną pogodę, temperaturę i wilgotność powietrza. Jakie zatem drewno wybrać na drzwi zewnętrzne i wewnętrzne? Przed zakupem lub zamówieniem drzwi zawsze najlepiej zapytać u źródła, czyli u producenta. Doświadczony producent drzwi wewnętrznych drewnianych z pewnością udzieli Ci porady na temat tego, jakie drewno będzie spełniało Twoje oczekiwania.

Drzwi wewnętrzneWarto jednak coś wiedzieć, zanim udasz się do producenta czy też stolarza w celu zamówienia nowych drzwi. Najpopularniejszym w Polsce, bardzo twardym i odpornym na trudne warunki atmosferyczne drewnem do stolarki drzwiowej jest dąb. Jest też niejako symbolem elegancji i dostatku – drzwi dębowe zawsze wyglądają świetnie i stosowane są zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Również bardzo wytrzymały, nadający się na drzwi wejściowe jest mahoń – drewno to jest łatwe w obróbce mechanicznej ze względu na brak sęków i jest odporne na działanie na wilgoci i wody. Trzecim drewnem często używanym do wykonania drzwi zewnętrznych jest badi – oprócz braku wrażliwości na ekstremalnie zmienną pogodę, posiada też ciekawy rysunek, co z pewnością dla wielu osób będzie dodatkowym plusem. Na drzwi wewnątrz domu możemy wybrać wszystkie rodzaje drewna wymienione powyżej, a także znaną wszystkim olchę, która buduje ciepły i przytulny klimat we wnętrzach. Tanim i bardzo przyjemnym w odbiorze drewnem jest sosna, całkiem nieźle radząca sobie jako materiał na drzwi. Sosna świetnie nadaje się do samodzielnych zabaw z malowaniem drewna na różne kolory, również w stolarce meblowej.

Przed wyborem odpowiedniego modelu drzwi zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych, warto zastanowić się nad rodzajem drewna, z jakiego chcesz mieć wykonane drzwi. Pod warunkiem odpowiedniej pielęgnacji, drzwi skrojone na Twoją miarę z pewnością będą Ci służyły przez wiele lat.