Co warto wiedzieć o dekoracyjnych posadzkach epoksydowych?

Dekoracyjne posadzki epoksydowe to rozwiązanie, które zwłaszcza wśród architektów cieszy się coraz większą popularnością. Niemniej nie tylko architekci mogą po nie sięgać, również we własnym zakresie możemy zdecydować się na nie. Nim jednak to zrobimy warto wiedzieć czym to rozwiązanie się charakteryzuje, a także z czym powinniśmy się liczyć decydując się na nie.

Zalety dekoracyjnych posadzek

PosadzkaNa wstępie pokrótce postaramy się scharakteryzować dekoracyjne posadzki epoksydowe. Są to z zasady posadzki wykonane z żywicy epoksydowej, czyli takie same jak stosuje się w różnego rodzaju obiektach przemysłowych. W związku z czym ten rodzaj posadzek jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, czy też zabrudzenia, dzięki temu są one niezwykle trwałe i praktyczne, co sprawia, że dobrze sprawdzają się także w domu i to w różnych pomieszczeniach. Tym co jednak wyróżnia posadzki dekoracyjne jest właśnie ich walor wizualny. Posadzki żywiczne z zasady mogą być barwione na praktycznie każdy kolor, a co za tym idzie daje to wiele możliwości aranżacyjnych, niemniej termin posadzki dekoracyjne nie odnosi się wcale do posadzek barwionych na dowolny kolor. Terminem tym określa się natomiast posadzki zdobione, na których powierzchni widoczne są różnego rodzaju wzory. Mogą być to kwiaty, figury geometryczne, nieregularne kleksy kolorów itd. W zasadzie mamy tu praktycznie pełna dowolność. Pozwala to stworzyć niepowtarzalną i oryginalną aranżację, będącą idealnym odzwierciedleniem osobowości domowników.

PosadzkaWarto jednak zaznaczyć, że tak wyrazista podłoga wymaga odpowiedniego dobrania reszty elementów, ponieważ staje się ona centralnym punktem aranżacji. Ponadto tego typu posadzki mimo wszystko zdecydowanie bardziej pasują do nowoczesnych niż klasycznych aranżacji, co także warto mieć na uwadze nim się zdecydujemy na to rozwiązanie. Jeśli chodzi o wykonanie to dekoracyjne posadzki epoksydowe we Wrocławiu, Krakowie Warszawie czy jakimkolwiek większym mieście to żaden problem. Nie brakuje tam bowiem firm, które mogły by się podjąć takiego zlecenie, w przypadku mniejszych miejscowości ze znalezieniem wykonawcy i tym bardziej przystępnej oferty może być już większy problem.

Należy tutaj jednocześnie zaznaczyć, że posadzki epoksydowe w wersji dekoracyjnej, są zdecydowanie droższym rozwiązaniem niż inne systemu podłogowe, z czego także należy zdawać sobie sprawę. I choć dekoracyjne posadzki z żywicy epoksydowej to ciekawa propozycja, która w wielu sytuacjach może się dobrze sprawdzić, to należy się liczyć z tym, że rozwiązanie to nie wszędzie pasuje.