Jak przechowywać nawozy azotowe?

Jeżeli zależy nam na zdrowych i obfitych plonach, powinniśmy regularnie nawozić rośliny. Każdy gatunek może wymagać innych substancji odżywczych, w związku z czym bardzo często osoby zajmujące się profesjonalną uprawą roślin, muszą w swoich magazynach przechowywać kilka lub nawet kilkanaście różnych nawozów.

Zbiorniki na nawozy z odpowietrznikami

zbiornik na nawozy rsmWśród nich zawsze znaleźć można nawozy azotowe, które są jednymi z najpopularniejszych nawozów mineralnych. Należy jednak zwracać uwagę na ich właściwe przechowywanie, aby nie dopuścić do osłabienia ich właściwości – nawozy azotowe bowiem bardzo łatwo chłoną wodę z powietrza, a tym samym wilgotnieją, co jest zjawiskiem niepożądanym. Dobrze sprawdzają się tu zbiorniki z tworzyw sztucznych. Do magazynowania roztworów azotowych nada się specjalny zbiornik na wysokoskoncentrowane nawozy rsm. Posiada on odpowietrzniki i jest wykonany z materiału odpornego na korozję. Odpowiedni sposób składowania sprawia, że mieszanina jest stabilna i nie traci swoich właściwości przez długi czas. Zbiorniki muszą być zabezpieczone pokrywą, aby ograniczyć przypadkową możliwość kontaktu ludzi lub zwierząt z cieczą oraz możliwość wdychania oparów.

zbiornik na nawozy rsmProducenci zbiorników na wysokoscentrowane nawozy rsm bardzo często proponują także akcesoria dodatkowe – to na przykład węże rozlewowe, przyrządy do pomiaru gęstości roztworu oraz dysze wachlarzowe lub wielootworowe. Dostępne są różne wielkości zbiorników, choć do najczęściej wybieranych należą te o pojemności 9000 lub 15000 litrów. Wraz ze zbiornikiem na wysokoscentrowane nawozy rsm otrzymujemy dostosowane do pojemnika króćce zalewowe i spustowe, właz rewizyjny oraz zawór kulowy. Umieszczenie zaworu na dole zbiornika sprawia, że zyskujemy opcję grawitacyjnego zrzutu nawozu, co może zdecydowanie ułatwić i przyspieszyć prace związane z nawożeniem roślin na rozległym terenie. Producenci zbiorników na wysokoskoncentrowane nawozy rsm zapewniają, że te wysokiej jakości pojemniki odporne są na zmienne warunki atmosferyczne, uszkodzenia mechaniczne oraz promieniowanie UV. Zaletą jest także ich lekkość, co pozwala na łatwy transport pustych zbiorników na miejsce wybrane przez klienta. W ofertach znajdują się zarówno zbiorniki jednopłaszczowe, jak i dwupłaszczowe.

Jeżeli chcemy uniknąć stosowania zabezpieczającej przed wyciekiem wanny wychwytującej, powinniśmy zdecydować się na drugie rozwiązanie, w którym funkcje ochronne spełnia dodatkowy płaszcz. Gdy wybierzemy pojemnik o naprawdę dużych gabarytach, wśród podstawowych elementów jego wyposażenia znajdzie się także specjalny podest dostępowy.