Poliwęglan to materiał mający szerokie zastosowanie. Można go stosować do budowania zadaszeń na tarasach, budowy wiaty samochodowej, świetlików dachowych, ścianek działowych, szklarni, a nawet do budowy drzwi przesuwnych do mebli kuchennych i szaf na ubrania.
Zastosowanie płyt z poliwęglanu
Jednak warto jest dokonać rozróżnienia na dwa poliwęglanu. Jeden z nich to poliwęglan lity, a drugi to poliwęglan komorowy, zwany także kanalikowym. Już po samej nazwie możemy zauważyć różnicę. Poliwęglan lity jest jak tafla szkła, gładki, bez wzorów czy struktury. Natomiast poliwęglan kanalikowy posiada fakturę równolegle położonych kanalików. Ma to także wpływ na przeźroczystość materiału. Lita wersja jest całkowicie przeźroczysta, nawet jeśli jest delikatnie barwiona. Natomiast kanaliki sprawiają, że materiał jest mniej przeźroczysty i także może przybierać różne barwy. Poliwęglan lity ma wysoka odporność na temperatury, stanowi także dobrą izolację termiczną, jest to materiał niepalny. Jest to dobra alternatywa dla szkła, ponieważ materiał ten wygląda bardzo podobnie, jednak poliwęglan jest o wiele lżejszy, więc można go stosować na przykład podczas remontów.
W przypadku drzwi szklanych lub szklanych ścianek trzeba przygotować ścianę budynku, bo ciężar szkła jest tak duży, że bez wzmocnienia konstrukcje nie będą się trzymać. To niesie za sobą więcej prac budowlanych i większe koszty. Kopułowe świetliki z poliwęglanu najczęściej wykonywane są z poliwęglanu kanalikowego, podobnie jak zadaszenia dla basenów i biur. Ten rodzaj nadaje się również na sufity podwieszane. Poliwęglan lity nadaje się za to lepiej do budowy szklarni, zabudowy ,,szklanej” w biurowcach, czy do wykonywania szklanych ścianek działowych. Warto zwrócić uwagę na kwestię ceny. Otóż poliwęglan lity jest droższy niż ten kanalikowy. W zależności od grubości płyty i liczny kanalików różnica może sięgać nawet kilkudziesięciu złotych. Czasem rozróżnienie cenowe dotyczy także kolorystyki. Wersje przeźroczyste i mleczne są najtańsze, natomiast za te barwione, zapłacimy więcej. Czasem można dostać płyty poliwęglanowe z promocji, tutaj znajdują się wersje kolorystyczne najrzadziej wybierane przez konsumentów.
Jak widać poliwęglan może być materiałem różnorodnym. Mimo iż obie wersje posiadają te same zalety, między innymi małą wagę i plastyczność, to wersja lita i kanalikowa posiada swoje odrębne cechy. Dzięki nim łatwiej jest dopasować płyty poliwęglanowe do potrzeb budownictwa mieszkalnego (domy i bloki), usługowego, handlowego, jak i przemysłowego.