Najpopularniejsze pompy ciepła

Właściciele wielu domów jednorodzinnych coraz częściej starają się wykorzystywać rozwiązania ekologiczne, które są nie tylko bezpieczne dla środowiska, ale także nie generują dużych kosztów. To na przykład ogrzewanie domu za pomocą odnawialnych źródeł energii.

Rodzaje pomp ciepła

pompa ciepłaMożna tu korzystać z ciepła pochodzącego z wody gruntowej, z powietrza czy z gruntu, który wcześniej został nagrzany przez słońce. Rosnąca świadomość ekologiczna wśród ludzi sprawia, że coraz częściej szukają oni informacji na temat pomp ciepła, dzięki którym można korzystać z energii pochodzącej z odnawialnych źródeł. Pompy ciepła sprzedawane w Gnieźnie mogą być montowane przy domach – wielorodzinnych, niskoenergetycznych czy pasywnych; jak i przy obiektach przemysłowych oraz w lokalnych sieciach ciepłowniczych. Pompy ciepła z powodzeniem spełnią swoje zadanie w hotelach, szpitalach, szkołach czy sklepach – nie tylko w tych, które są dopiero co budowane, ale również w tych budynkach mogących być poddanymi modernizacji. Działanie pomp ciepła można prosto wytłumaczyć – dzięki energii napędzającej w postaci prądu elektrycznego, mogą one podgrzewać ciepło pochodzące z otoczenia do temperatury optymalnej, którą chcemy uzyskać do ogrzewania domu czy wody.

pompa ciepłaProducenci pomp ciepła proponują urządzenia skonstruowane w różny sposób. To absorpcyjne i adsorpcyjne pompy ciepła, sprężarkowe pompy oraz pompy Vuilleumiera. Wielu specjalistów uważa, że najlepszymi parametrami technicznymi odznaczają się pompy sprężarkowe – dlatego też są chyba tymi najpopularniejszymi. Urządzenia te opierają się na działaniu parownika, sprężarki, skraplacza oraz zaworu rozprężającego. Według producentów nowoczesne pompy ciepła pobierają 3/4 energii ze środowiska naturalnego, zaś 1/4 to energia elektryczna, która jest niezbędna do napędzania sprężarki – jednak i ta energia przekształcana jest w ciepło – a więc współczynnik efektywności energetycznej wzrasta. Przed zakupem pompy ciepła warto więc zwrócić uwagę na dane podawane przez producentów – czyli nie tylko wymieniony już współczynnik efektywności energetycznej, ale też roczny stosunek ciepła do zużytej energii – dzięki temu zobaczymy, czy dana pompa ciepła dobrze sprawdza się w długim okresie czasu.

Mówiąc o ekologii, producenci wskazują przede wszystkim na to, że elektryczna pompa cieplna to, zaraz obok instalacji solarnych, jedyny system grzewczy, który wytwarza ciepło bez emisji CO2 – chyba że wybierzemy sprężarkę napędzaną olejem napędowym lub gazem ziemnym – wtedy musimy pamiętać jednak o wykonaniu instalacji zasilania paliwem oraz izolacji akustycznej silnika.