Dlaczego pompa ciepła to opłacalna inwestycja?

Pompy ciepła znane są w Polsce od niedawna i powstało na ich temat wiele mitów i niedomówień, przez co mają one tak samo dużo przeciwników, co zwolenników. Ze względu na całkiem krótką obecność na polskim rynku uznawane mogą być za systemy niesprawdzone i niepewne, dlatego tak wiele osób obawia się przed tą inwestycją – szczególnie że pompy ciepła uznawane są za jedne z droższych urządzeń grzewczych.

Zalety pomp ciepła

pompa ciepłaW zależności od oczekiwań inwestora – pompa ciepła może być inwestycją opłacalną, jednak nie musi. Prawdą jest, że urządzenia te są droższe od klasycznych kotłów na paliwo stałe lub gazowych, jednak podsumowując całokształt kosztów, które należy ponieść, decydując się na tradycyjne piece – zagospodarowanie pomieszczenia pod kotłownię, drzwi przeciwpożarowe, czy przyłącza instalacji, a także miejsce na opał – okazuje się, że różnica w cenie nie jest aż tak znacząca. Pompa ciepła jest urządzeniem, które bez problemu można umieścić w dowolnym pomieszczeniu. Nie zajmuje ona dużo miejsca, jednak ze względu na stały szum, który emituje w czasie swojej pracy, umieszczana jest z reguły w pomieszczeniach gospodarczych lub pralni. Urządzenie z porządnej firmy powinno poprawnie i efektywnie działać przez przeszło 20 lat, podczas gdy koszt inwestycji zwraca się z reguły w kilka – kilkanaście lat. Dla porównania zaawansowane modele kotłów gazowych mogą zwracać się przez kilkanaście – kilkadziesiąt lat.

pompa ciepłaPompy ciepła zapewniają też bardzo dużą oszczędność czasu, gdyż są urządzeniami bezobsługowymi. Nie wymagają uzupełnienia opału, czy innych kłopotliwych czynności, jakie są niezbędne w przypadku tradycyjnych kotłów. Nie bez powodu zatem pompy ciepła w Łodzi, Warszawie, czy innych większych miastach, dla których czas jest niezwykle cenny, są tak popularne. W każdym województwie można znaleźć wiele firm, oferujących montaż i instalację pompy ciepła. Urządzenia te stają się powoli tak samo popularne, co kotły na pellet, czy olej. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania są z pewnością korzyści, jakie przynosi dla środowiska. Jako że urządzenie samo w sobie nie produkuje spalin ani zanieczyszczeń jest ono jednym z najbardziej ekologicznych rozwiązań, bardzo często stosowanych w budownictwie energooszczędnym i pasywnym.

Pompy ciepła z roku na rok zyskują swoich zwolenników. Korzyści, jakie przynosi zastosowanie tego rozwiązania, z pewnością przewyższają jego wady, jak stały szum, czy zależność pracy od stałego dostępu do energii elektrycznej i obniżona sprawność przy dużych mrozach. W wielu przypadkach pompa ciepła może okazać się inwestycją opłacalną, jednak wiele osób nie ufa im na tyle, by się na nią zdecydować.