Wybór drzwi do domu – na co się zdecydować?

Planując remont w mieszkaniu, domu lub myśląc o budowie należy każdy element wyposażenia wnętrza przemyśleć wcześniej. W takim wypadku jedną z ważniejszych kwestii jest przemyślenie ciągów komunikacyjnych – to właśnie dzięki nim mieszkanie czy dom mogą stać się bardziej lub w przypadku złego projektu mniej funkcjonalne.

Drzwi przesuwne są wygodne

drzwiW związku z tym, projektując przyszły wygląd swoich pomieszczeń, warto na początku skupić się na wyborze odpowiednich drzwi. Robiąc to z głową, można zaoszczędzić naprawdę dużo przestrzeni i ułatwić domownikom przemieszczanie się. Obecny trend w aranżacji wnętrz, jest taki, że raczej unika się drzwi, tam, gdzie nie są one potrzebne. W dobie niewielkich powierzchni mieszkalnych, projektanci starają się otworzyć jak największą liczbę pomieszczeń pozostawiając je bez drzwi. Jest to świetne rozwiązanie, zwłaszcza w małych mieszkaniach, jednak nie jest odpowiednie w każdej sytuacji. Drzwi kuchenne nie są koniecznością, ale w innych pomieszczeniach, takich jak sypialnia, pokój dziecięcy czy łazienka drzwi są koniecznością. Należy się jednak zastanowić, jakie drzwi będą najbardziej odpowiednie w przypadku poszczególnych pomieszczeń oraz jaki materiał najlepiej się u nas sprawdzi. Drzwi są inwestycją na lata, dlatego nie warto na nich oszczędzać. Najbardziej efektownym i trwałym materiałem jest drewno. Jest to surowiec, który nie ogranicza użytkownika w ani kwestii kolorystyki (różne rodzaje drzewa, mnogość odcieni farb i lakierów do drewna), ani w kwestii kształtu – dobry stolarz wykona nawet najbardziej skomplikowany projekt.

drzwi przesuwneDrewno jest również materiałem, które jest dość łatwe w odnawianiu (szlifowanie, malowanie), czego nie można powiedzieć o drzwiach ze sklejki, które zwykle po kilku latach muszą po prostu trafić na śmietnik. Poza doborem materiału, z którego chcemy mieć wykonane drzwi w domu, ważnym aspektem jest także ich rodzaj. Na rynku jest mnóstwo różnych rozwiązań dotyczących zamykania pomieszczeń, dlatego wybór nie zawsze jest tak prosty, jakby się mogło wydawać. Oczywiście najpopularniejszym rozwiązaniem są jednoskrzydłowe drzwi mocowane na zawiasach. Są jednak również inne, mniej popularne, na przykład, wygodne drzwi przesuwne drewniane. Drzwi tego typu nie zajmują przestrzeni, dlatego świetnie się sprawdzą zarówno w pomieszczeniach ciasnych, jak i w tych o dużej powierzchni. Drzwi przesuwne mogą przesuwać się po szynach przy ścianie, ale można je również schować pomiędzy ściankami w karton-gipsu, dzięki czemu nie zajmują zupełnie żadnej powierzchni – jest to rozwiązanie przede wszystkim dla pomieszczeń mocno ograniczonych niewielką powierzchnią.

Takie rozwiązanie to połączenie wygody, elegancji i trwałości. Drzwi są jednym z ważniejszych elementów wystroju i funkcjonalności domu – podejmując odpowiednie decyzje dotyczące materiału, z którego mają zostać wykonane oraz ich rodzaju mamy możliwość cieszyć się wspaniałymi, wygodnymi wnętrzami przez całe lata.