Panele słoneczne lub elektrownia wiatrowa w naszym domu

Nasz dom jest niewątpliwe naszą ostoją, miejscem gdzie czujemy się dobrze, bezpiecznie. Tam mieszkamy, spotykamy się z rodziną i przyjaciółmi, odpoczywamy. Niewątpliwe dlatego też dbamy o to, by nasz dom był doskonale urządzony.

Panele słoneczne to też ogrzewanie

panele słoneczneKupujemy odpowiednie meble, zatrudniamy najlepszych architektów wnętrz, wybieramy najlepsze projekty. Jednak własny dom to także ogromne koszty. Zakup działki, materiałów, zatrudnienie ekipy budowlanej, wyposażenie domu – to wszystko potrafi nawet wynieść nas pięćset tysięcy złotych. Kwota jest doprawdy zawrotna. Samo użytkowanie domu też swoje kosztuje. Trzeba zapłacić za ogrzewanie, prąd, wodę, internet i telewizję. Czy jednak można zminimalizować jakoś te koszty? Można! A pomoże nam w tym własna elektrownia słoneczna. Co ona nam da? Jak to wszystko wygląda? Otóż żeby wszystko działało potrzebne będą nam panele słoneczne i dobre rozprowadzenie instalacji. W polskim klimacie taka instalacja może nie być samowystarczalna, szczególnie jesienią i zimą, kiedy mamy mało dni słonecznych. Jednak mimo wszystko oszczędności za użytkowanie takich paneli wynoszą średnio kilka tysięcy złotych rocznie. Jest to może kwota nie powalająca na kolana, ale to tak jakbyśmy dostali jedną dodatkową pensję w roku, którą możemy przeznaczyć na wiele rzeczy, na przykład na rodzinne wakacje.

panele słonecznePanele fotowoltaiczne to nie tylko źródło prądu. Dzięki nim możemy mieć ogrzewanie, w tym ogrzewanie wody. Na przykład pompa ciepła jest podłączona do energii elektrycznej. W połączeniu z panelami sprawia, że możemy mieć praktycznie darmowe ogrzewanie i ciepłą wodę. Na pewno w sezonie grzewczym, który w Polsce trwa bardzo długo, będziemy mieli dużo oszczędności dzięki panelom fotowoltaicznym. Pompa ciepła sama w sobie ma wiele zalet. Jest trwała, bezawaryjna, łatwo ją dopasować do własnych upodobań (na przykład czas i długość grzania wody czy temperatura powietrza w domu z dokładnością do jednego stopnia), można taką pompę podłączyć także do ogrzewania podłogowego w łazience i kuchni. Jeśli połączymy ją z fotowoltaiką to z pewnością otrzymamy bardzo komfortowe rozwiązanie grzewcze. Innym rozwiązaniem będzie własna elektrownia wiatrowa. Nasz klimat jest lepszy dla takich instalacji, ponieważ w zasadzie codziennie wieje mocniej lub słabiej.

W ten sposób również można pozyskiwać energie elektryczną, a reszta to kwestia instalacji i jej rozprowadzenia. Wiatrak na podwórku zajmuje może trochę miejsca, ale nie musimy się martwić o jego montaż na naszym dachu, ani o brak słońca.

Więcej na stronie http://wlasnyprad.eu