Oszczędzanie wody – studnia, zbiorniki, filtry

Wiele się mówi na temat racjonalnego dysponowania zasobami naturalnymi, energii odnawialnej, czy oszczędzania zasobów ziemi. Energia słoneczna zastąpi elektrownie spalające węgiel, a tworzywa sztuczne, szkło, czy metal można przetopić i wykorzystać ponownie. Niestety, nie każdą rzecz można odnowić, czy zastąpić.

Woda — surowiec nieodnawialny, niezbędny do życia

czysta woda Można odsalać wodę morska czy oczyszczać tę brudną w oczyszczalniach, jednak to nie załatwia sprawy. Zasoby słodkiej, pitnej wody się kurczą, a wody podziemne zdatne do użytku znajdują się coraz głębiej. Warto się zatem zastanowić nad innymi rozwiązaniami w zakresie dysponowania wodą, tak by jej nie marnować. Na działce można wykopać studnię głębinową, dzięki czemu nie będziemy korzystać z wody wodociągowej lub ograniczymy to. Wiele osób wykorzystuje taką wodę do podlewania ogródka. Wystarczy do przyłącza zamocować węża i odkręcić kurek. Jeśli ma to być woda dostarczana do domu to warto zainwestować w wydajny filtr do wody pitnej ze studni. taki filtr pomoże pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń i osadów, dzięki czemu woda będzie klarowna i smaczna. Filtry do wody mogą nam też służyć do oczyszczania wody wodociągowej. Zamiast kupować tę butelkowaną warto zainwestować w nakładki na kran lub dzbanki filtrujące.

woda do picia Oczyszczają one wodę z kamienia, dzięki czemu nie tylko będzie smaczniejsza ale też nie będzie powstawał trudny do usunięci mineralny osad. Ciekawą opcją są też butelki filtrujące. Można je zabrać ze sobą do szkoły, pracy, czy na spacer. Wystarczy wlać do niej wodę z kranu, a filtr przy dzióbku ją oczyści. Butelki nie są drogie, a ciekawe wzory i kolory zachęcają do zakupu. Jeśli mamy działkę to dobrym sposobem na oszczędność wody jest zakup zbiornika na wodę deszczową. Może to być zbiornik podziemny, naziemny, nawet zwykła plastikowa beczka się nada. Deszczówka świetnie się nada do podlewania ogródka. To woda darmowa, która spływałaby z dachu do rynny i dalej na chodnik. Tworzyłyby się tylko kałuże, a woda by się marnowała. A tak mamy doskonałą wodę za darmo, co wiąże się ze sporą oszczędnością finansową.

Podsumowując, jest wiele opcji w zakresie racjonalnego dysponowania wodą. Można stosować filtry dzbankowe i butelkowe, zainwestować w studnię głębinową czy zbiorniki na wodę deszczową. Grunt to wybierać zawsze dobrej jakości produkty, które posłużą nam przez długi czas. Dzięki nim oszczędzimy podwójnie – inwestując raz a dobrze oraz oszczędzając wodę w domu i na działce.