Odkurzacz centralny – jego wady i zalety

O odkurzaczach centralnych mówi się coraz więcej i coraz głośniej. Zwolennicy podkreślają jego niezwykłą wygodę użytkowania a przeciwnicy zarzucają mu zbyt wysoką cenę. Jak jest jednak naprawdę? Czy odkurzacz jest naprawdę tak wygodny i tak drogi? Jeśli chodzi o cenę, to oczywiście nadal przekracza ona znacznie cenę tradycyjnych odkurzaczy.

Czy warto kupić odkurzacz centralny?

odkurzacz centralnyDroga jest również instalacja odkurzacza centralnego. Cena odkurzacza centralnego i jego montażu waha się znacznie. Najtańsze modele dostaniemy już za około półtora tysięcy złotych. Najdroższe dochodzą nawet do dziesięciu tysięcy. Wszystko zależy od domu, w którym odkurzacz centralny ma zostać zamontowany – od jego powierzchni i rozplanowania. Montaż odkurzaczy centralnych najlepiej przeprowadzić na samym początku inwestycji budowlanej. Wtedy możemy dowolnie poprowadzić rury i kanały. Jeśli jednak chcemy skorzystać z tego rozwiązania w domu już stojącym musimy się liczyć z dużym remontem. Odkurzacz centralny składa się bowiem z jednostki centralnej umieszczonej z dala od pomieszczeń mieszkalnych (piwnica, garaż) i sieci kanałów w ścianach, odsysających zanieczyszczenia z pokojów wprost do jednostki centralnej i dalej, na zewnątrz budynku. Dlatego jeśli chcemy zainstalować odkurzacz centralny w wykończonym domu konieczne jest przeprowadzenie remontu. Na sam koniec ze ścian wystawać mają jedynie gniazda.

Z montażem kanałów należy więc bardzo uważać. Nieuważni specjaliści mogą naruszyć nieświadomie istniejące już instalacje albo zwyczajnie pozostawić po sobie bałagan. W takim wypadku polecany jest kamień dekoracyjny z Krakowa. Oczywiście zwykły tynk jest równie skuteczny ale nigdy nie będzie tak samo atrakcyjny. Wysoka cena odkurzaczy centralnych rekompensowana jest przez ich długowieczność. Producent daje nam bowiem dwudziestopięcioletnią gwarancję. Poza ceną odkurzacze centralne nie mają chyba wad. Niektórzy zarzucają mu hałas, co jest jednak nieprawdą. Sama jednostka centralna nie jest najcichsza jednak specjalnie dlatego umieszczana jest z dala od pomieszczeń mieszkalnych. Największą zaletą odkurzaczy centralnych jest ich niezwykła wygoda w użytkowaniu. Nie trzeba ciągnąć za sobą odkurzacza, wystarczy podpiąć rurę do gniazda i tyle. Jest to szczególnie dużym udogodnieniem dla osób starszych.

Ponadto odkurzacz centralny jest niezwykle przyjazny alergikom. Całe zanieczyszczone powietrze wypychane jest na zewnątrz budynku przez co kurz i bakterie nie wracają do obiegu, tak jak to ma miejsce w przypadku klasycznych odkurzaczy. Wszystkie te zalety sprawiają, że coraz więcej rodzin decyduje się na montaż odkurzaczy centralnych.

Czytaj więcej na: www.fach-cent.pl