Jak zaoszczędzić wodę – zbiorniki na deszczówkę

Woda to dobro, z którego korzystamy codziennie, bez niej nie jesteśmy w stanie żyć. Jest ona nam niezbędna do picia, kąpieli, prania, sprzątania, a także podlewania roślin i upraw. Korzystamy z niej często zużywając na darmo, nie zdając sobie sprawy z tego, że tylko 3 % wód na całej Ziemi to wody słodkie nadające się do picia i przy nieprzemyślanym wykorzystaniu, kiedyś zwyczajnie może jej zabraknąć. Dlatego właśnie warto oszczędzać wodę, mądrze ją wykorzystując.

Zbiorniki na deszczówkę to inwestycja

zbiornik na deszczówkęJak to zrobić? Przeciętne gospodarstwo domowe, miesięcznie zużywa nawet do 20 m3, co daje około 20 000 litrów, spora część z tego idzie na podlewanie roślin ogrodowych. Jednym z rozwiązań umożliwiających w dużym stopniu ograniczenie wody zużywanej w tym celu jest zbiornik na deszczówkę. Wybierając takie rozwiązanie jesteśmy w stanie zmniejszyć zużycie wody nawet o 50%. Warto również podkreślić, że oszczędność ta wiąże się z obniżeniem kosztów ponoszonych za wodę odprowadzanych do miejskich wodociągów, co pozwala na zwrócenie się inwestycji w zbiornik na wodę opadową. Innym sposobem na na mądre wykorzystanie wody jest przydomowa oczyszczalnia ścieków. Od lat wodę odprowadzaną do kanalizacji oczyszcza się, by móc ponownie ją wykorzystać. Nie będąc jednak podłączonym do miejskiej sieci wodociągów, woda którą zużywamy na potrzeby kąpieli czy sprzątania odprowadzana zostaje do szamba, którego wywóz nie dość, że kosztuje to jeszcze często towarzyszą temu nieprzyjemne zapachy.

zbiornik na deszczówkęDużo lepszym rozwiązaniem pod względem zarówno ekologicznym jak i ekonomicznym jest inwestycja w szambo ekologiczne. Obecnie producenci oferują kilka rodzajów oczyszczalni ścieków dla gospodarstwa domowego. Najpopularniejsze w naszym kraju są przydomowe oczyszczalnie ścieków z drenażem. Niestety aby móc ją zainstalować potrzebujemy dużej ilości miejsca, a dodatkowo ziemia musi spełniać odpowiednie wymagania co do poziomu wód gruntowych, a także przepuszczalności gruntu. Znacznie mniej problemowa jest zatem oczyszczalnia biologiczna z naturalnym materiałem filtracyjnym. W tym przypadku nie musimy martwić się wcześniej wspomnianymi parametrami gleby. Powyżej wymienione sposoby na oszczędność wody dotyczą głównie mieszkańców domków jednorodzinnych. Jakie rozwiązania na oszczędność wody mogą stosować mieszkańcy miejskich osiedli?

Te najprostsze czyli wybór prysznica zamiast wanny, zakręcenie wody podczas mycia zębów czy golenia, inwestycja w nowoczesne sprzęty z systemem oszczędzania wody itp. Pamiętajmy o tym, że woda jest nam niezbędna do życia, dlatego warto ją oszczędzać.

Więcej na stronie oczyszczalnie.radom.pl