Jak zadbać o bezpieczeństwo podczas spawania?

Spawanie to bardzo niebezpieczne zajęcie, które zawodowo wykonują jedynie osoby znające ten zawód w praktyce. Wszystko przez to, że spawarka, by działała, musi być zasilana prądem, a nierozważna praca w mokrej odzieży lub bez odpowiedniej maski prowadzi do uszczerbku na zdrowia, czasem kalectwa, a niekiedy nawet do śmierci. Co można zrobić, by bezpiecznie zespolić dwie metalowe części?

Bezpieczne spawarki typu MIG

spawarki mig bezpiecznePrzede wszystkim, należy pamiętać, że spawać można tylko w odpowiednich, suchych rękawicach oraz z ręczną zasłoną. W ten sposób chroni się jednocześnie dłonie i oczy. Jak wiadomo, są to części ciała najbardziej narażone na kontuzję lub pogorszenie stanu. Spawarki wydzielają również opary, których nie należy wdychać. Jak się przed nimi obronić? Przede wszystkim zadbać o to, by pomieszczenia, w którym pracuje maszyna, było dobrze wentylowane oraz nie zapominać o częstych przerwach na zaczerpnięcie oddechu. Te wszystkie wskazówki mogą zdać się na nic, jeżeli korzysta się z nieodpowiedniego sprzętu, dlatego bezpieczna spawarka MIG jest rozwiązaniem dla wszystkich majsterkowiczów. Niezależnie od tego, czy ktoś poszukuje sprzętu do drobnych i rzadkich napraw, czy może chce otworzyć przydomowy zakład spawalniczy – na rynku znajdzie wiele ciekawych propozycji spawarek dopuszczonych do sprzedaży.

bezpieczne spawarki migNależy pamiętać, że najbezpieczniejszą pracę gwarantują sprzęty od sprawdzonych firm. Wybierając spawarkę MIG, nie można zapomnieć o tym, by miała odpowiedni wentylator, który ochłodzi nagrzane urządzenie. Jest to szczególnie ważne, jeżeli zamierza się pracować także latem, na nie zabezpieczonych przed słońcem miejscach. O bezpieczeństwie spawarki mówi także jej wykonanie, obudowa i jakość kabli – warto zwrócić uwagę, czy wybrany model jest wzorowo przygotowany do pracy. Ponadto, nawet spawaczowi z dwudziestoletnim stażem, który zna swoją pracę od podszewki, przyda się instrukcja gwarancji do danego modelu urządzenia oraz karta gwarancyjna. Wszystko przez to, że niektóre modele mogą znacznie różnić się budową i funkcjami, a nieodpowiednie używania ich grozi zepsuciem oraz utratą bezpiecznej naprawy na koszt producenta.

O ochronie życia i zdrowia należy pamiętać zawsze – nie tylko podczas wykonywania trudnych i skomplikowanych robót. Niemniej, w pracy zawsze należy przestrzegać zasad BHP, by nie zmierzyć się z przykrymi konsekwencjami występowania poza regulamin. Oczywiście, najłatwiej i najbezpieczniej pracuje się z certyfikowanymi urządzeniami, które działają poprawnie.