Jak urządzić przytulny salon w nowoczesnym domu?

Niektóre style w urządzaniu wnętrza stawiają na prostotę, minimalizm i unikanie tradycyjnych rozwiązań do tego stopnia, że pomieszczenia stają się chłodne i nieprzyjazne. Lub raczej nie tyle chłodne, co brakuje im ciepła i przytulności, gdyż nie zapraszają do spędzania w nich wielu godzin.

Kominek nadaje charakteru salonowi

kominek wolnostojący Jeśli planuje się dom w nowoczesnym stylu, a równocześnie szuka sposobu na stworzenie „ciepłego” wnętrza, świetnym rozwiązaniem może się okazać… Stylowy kominek wolnostojący lub zwykły. Sam widok trzaskającego ognia sprawia, że wnętrze wydaje się przytulniejsze, bardziej rodzinne i zachęcające. Na rynku istnieje tak szeroki wybór, że łatwo znaleźć coś pasującego do konkretnego wnętrza. Piece wolnostojące, podobnie jak zwykłe kominki, często są robione na zamówienie, z uwzględnieniem konkretnego wzoru i kolorów. Nie sprawi więc trudności dostosowanie ich do potrzeb nawet najbardziej wybrednych użytkowników, a sam kominek wolnostojący jest łatwy w montażu i zajmuje mniej miejsca niż jego bardziej tradycyjny odpowiednik.

kominek wolnostojącyObecnie swój renesans przeżywają żeliwne kominki kozy, które są coraz bardziej doceniane ze względu na niewielkie rozmiary, zgrabną formę i niezwykły nastrój, który tworzą we wnętrzu. Świetnie dopasowują się do nawet najbardziej nowoczesnego stylu, podkreślają go i sprawiają, że zapada w pamięć wszystkim gościom. Poza funkcją czysto dekoracyjną piece kominkowe, jak mówi sama ich nazwa, działają tak jak zwykły piecyk. Nie nadają się wprawdzie do ogrzewania całego domu, ale w sytuacji kryzysowej sprawdzają się jako metoda dogrzewania budynku, jeśli zostaną połączone z instalacją do ogrzewania nadmuchowego. Zależy to, oczywiście, od mocy takiego piecyka, ponieważ nie wszystkie będą nadawały się do takiej roli, szczególnie przez dłuższy czas. Piece kominkowe zdecydowanie lepiej sprawdzają się, jako element nadający wnętrzu ciepło w bardziej metaforycznym znaczeniu. Co jeszcze można wykorzystać dla stworzenia przytulnego, ale wciąż nowoczesnego wnętrza? Może być to puszysty dywanik, zwykły lub wycinany w interesujące wzory, a do niektórych wnętrz będzie pasować także dywan z perskim wzorem. Można go zastąpić owczą skórą lub skórami, którym towarzyszyć będą piece kozy. Kolejny sposób to lampy i świece dające ciepłe światło, poduszki, narzuty, wykorzystanie dużej ilości drewna we wnętrzu.

Odpowiednio przytulny nastrój można także tworzyć zapach. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele wysokiej jakości świec zapachowych, które nawet po krótkim czasie palenia na długo napełniają wnętrze przyjemnym aromatem.