Jak powinno wyglądać profesjonalne kopanie studni?

Studnie, mimo upływu lat, nadal nie tracą swojej popularność. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na fakt, że są jedynym sposobem na zapewnienie bez kosztowego dostępu do źródła wody użytkowej. Warto pamiętać jednak o tym, aby taką studnie wybudować najbardziej sprawdzonymi metodami.

Kopanie studni – jak przebiega?

Oczywiście, studnia może być wykopana z użyciem ciężkiego sprzętu, ale będzie się to wiązało ze znacznymi ograniczeniami, w szczególności gdy mowa jest o głębokości takiej studni. Dlatego też nadal bardziej ceni się te bardziej tradycyjne sposoby na bezpieczne kopanie studni – podkarpackie jest regionem, gdzie znajduje się najwięcej firm tym się zajmujących. Ważne jest więc na przykład ,aby użyć odpowiedniego rodzaju kręgi betonowe do zabezpieczenia studni. Powinny one mieć szerokość co najmniej 80 cm i wysokości między 0,75 a pół metra. Jednocześnie, kręgi powinny być bezwzględnie wyposażone w specjalne felce które będą chronić przed ich przemieszczaniem się. Sama pokrywa studni powinna umożliwiać wgląd do niej bez konieczności jej zdejmowania. Kluczowe jest jednak wybranie odpowiedniej metody kopania studni. Nadal, gdy mowa jest o studniach kopanych, wykorzystywana jest metoda ręczna z pomocą łopatki saperskiej oraz wiaderka. Ta metoda studniarska, jest nadal najlepszym wyborem, gdy oczekuje się od studni kopanej większej głębokości. Same betonowe kręgi, powinny być zaś wpuszczane do momentu pojawienia się wody, bez ich zagłębiania w warstwę wodonośną. Mogłoby to spowodować po kilku latach, szereg niepożądanych skutków związanych na przykład z zamuleniem wody w studni.

Typowa głębokość studni kopanej może być bardzo zróżnicowana i mieścić się w zakresie od 4 metrów do aż 12 metrów. Większa jej głębokość jest zalecana w tych przypadkach, gdy grunt jest wyjątkowo gliniasty, a sama warstwa wodonośna – niewielka. Oczywiście kluczowe jest wcześniejsze wykonanie badań pomiarowych, które pozwolą ustalić te najbardziej korzystne zlokalizowanie zasobów wód podziemnych. Mimo upływu czasu, duża popularność studni nie zmniejsza się. Wszystko to wynika z faktu, że nadal okazują się być one jedynym rozwiązaniem, w przypadku problemów z uzyskaniem przyłączenia do sieci wodno – kanalizacyjnej. Oczywiście, aby tak było, bardzo ważne jest, aby takie studnie były w odpowiedni sposób skonstruowane. Jeżeli chodzi o studnie kopane, bardzo ważne jest, by studnie takie były tworzone raczej z użyciem tych bardziej tradycyjnych metod. Wbrew pozorom, okazują się być one lepszym pomysłem na wybudowanie studni głębinowej metodą kopaną.