Jak połączyć ogród z tarasem?

Każdy dom powinien być otoczony terenem zielonym. Bez tego sam budynek wyglądałby smutno i nieciekawie. Nawet jeśli działka nie jest duża to można ją ciekawie zaaranżować, żeby stworzyć niewielki ogród.

Projektowanie przestrzeni na działce

projektowanie ogrodów Ważne jest to, by ogród sam w sobie był bardzo estetyczny, ale także to, by razem z domem tworzył spójną całość. Szczególnie trzeba zwrócić uwagę na taras, ponieważ jest on łącznikiem między domem, a zielenią. Jeśli nie mamy pomysłu na to jak to zrobić to warto jest sięgnąć po pomoc architekta krajobrazu, który wie jak powinno wyglądać projektowanie ogrodów i tarasów w Krakowie. Przede wszystkim warto jest wykorzystywać drewno. To materiał naturalny i ekologiczny, który sprawdza się i w domu i w ogrodzie. Taras może być w całości drewniany lub mieć drewniane deski na podłodze. Sprawdzają się także drewniane meble. Zamiast paneli możemy użyć desek kompozytowych, które są połączeniem wiórków drzewnych i tworzywa sztucznego, przez co zyskują na trwałości, jak i na odporności na wodę. Warto także połączyć ogród z tarasem przy pomocy roślin. Warto jest je posadzić w w bezpośrednim sąsiedztwie tarasu, czy też umieścić kilak doniczek z kwiatami na nim. Mogą to być duże, kwietnikowe donice, jak również te mniejsze stawiane na stoliku lub na parapecie zewnętrznym.

projektowanie ogrodów Dzięki temu będziemy mogli nie tylko cieszyć się widokiem roślin w ogrodzie, ale będą też one blisko nas. Ogród i taras mogą mieć także wspólne elementy kolorystyczne. Warto jest przykładowo kupić poduszki na meble ogrodowe, które będą miały motywy kwiatowe, lub też będą w kolorze roślin. Do tego można dodać pasujący obrus na stolik. Również kamień można wykorzystać i na tarasie i w ogrodzie. Kamień nadaje się na posadzki tarasowe, można z niego zbudować ścieżki ogrodowe, jak również użyć go na elewacji. Wtedy ściana tarasowa zostanie wyróżniona z bryły budynku. Tutaj stosuje się zarówno naturalny kamień, jak i imitujące go okładziny. Projektując dobry ogród powinno się rośliny umieszczać tak, żeby na całość był dobry widok z tarasu. Najlepiej jest tworzyć rzędy roślin sadzone wzdłuż płotu lub w rogach działki. Wtedy całość będzie widoczna z każdego miejsca w ogrodzie, a do tego nie rośliny czy elementy małej architektury ogrodowej nie będą utrudniały korzystania z działki np. fontanna na środki trawnika. Jak widać połączenie ogrodu i tarasu jest możliwe.

Wystarczy wykorzystać jak najwięcej drewna lub kamienia, sadzić rośliny we właściwych miejscach, jak również zadbać o pasujące pod względem kolorystycznym akcesoria do mebli ogrodowych.