Jaka bateria słoneczna będzie najpraktyczniejsza?

Czym jest panel słoneczny? Jest to sprzęt najnowszej technologii, wykorzystujący promieniowanie słoneczne do wytwarzania dodatkowych możliwości. Tutaj następuje podział takich paneli na dwa rodzaje, gdzie z jednej strony mamy kolektory pozwalające na ogrzewanie domu, a z drugiej strony ogniwa wytwarzające prąd elektryczny.

Bateria słoneczna – za i przeciw różnych typów

Bateria słoneczna

Są one bardzo podobne w konstrukcji, jednak na innej zasadzie są podłączane do instalacji, dlatego warto jednak w jakimś stopniu je rozróżniać. Jeśli już uda nam się zdecydować, na które z nich postawimy, należy zapoznać się z dodatkowymi właściwościami takiego ekologicznego rozwiązania. Przede wszystkim trzeba zdać sobie sprawę z ich ograniczeń. W końcu ich praca bazuje na promieniach słońca, które nie są zawsze dostępne. Może temu przeszkadzać pora roku, warunki atmosferyczne, struktura dnia i nocy itd. W lato, przy wykorzystaniu dodatkowych akumulatorów pozwalających zmagazynować nadwyżkę prądu, będziemy mogli korzystać wyłącznie z tego rozwiązania, jednak zimą zapewne przyjdzie nam dodatkowo korzystać z innych źródeł pozyskiwania prądu. Warto jednak pamiętać, że baterie słoneczne nie wytwarzają prądu zmiennego, z którego korzysta większość domowych urządzeń, a jedynie prąd stały. Bez odpowiednich narzędzi dodatkowych, nie będziemy w stanie więc korzystać z takiego magazynu prądu. Do tego mogą posłużyć falowniki, które dodatkowo montuje się do instalacji podłączonej pod baterie słoneczne. Przy wyborze jednak samych paneli fotowoltaicznych należy zwrócić uwagę głównie na materiały wykorzystane przy produkcji oraz samego procesu produkcyjnego. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że takie baterie oznaczane są zazwyczaj trzema stopniami poziomu jakości producenta, które odnoszą się do etapu produkcyjnego. Pierwszy z nich oznacza wykorzystanie najlepszej jakości krzemu, który wykorzystuje solidna bateria słoneczna. Są one najlepszej jakości, jednak takich producentów jest naprawdę garstka na rynku, a ceny wystarczająco odstraszają potencjalnych klientów. Poziom drugi jest klasą ze średniej półki, gdzie stara się uzyskać odpowiednią harmonię pomiędzy jakością a ceną. Trzeci odnosi się zazwyczaj do firm stawiających na masowość produkcji, gdzie nie liczy się jakość, a ilość.

Takie produkty należy omijać szerokim łukiem, szczególnie, że panele słoneczne nie są wcale najtańszą inwestycją, która ma starczyć na kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Ważnym czynnikiem podczas wyboru jest też gwarancja oraz wytrzymałość całej konstrukcji. Najlepiej jeśli należy ona do zakresu od 28-35 lat. W takim wypadku możemy być pewni, że inwestycja na pewno nam się zwróci.