Aranżacja wnętrz w stylu orientalnym

Orient jest dla nas niezmiernie fascynujący już od wielu wieków. Egzotyka, coś czego wcześniej nie widzieliśmy, jest dla nas interesujące, to nowość, która nas przyciąga. Jednak orient nie jest jednorodny. Każdy kraj ma swoją charakterystykę i różni się od siebie.

Gdańska aranżacja wnętrz w dwóch wersjach

aranżacja wnętrzNa pewno dwa najważniejsze i najbardziej znane kraje w tej części świata to Chiny i Japonia. Mimo, iż znajdują się w tej samej części świata to wiele je od siebie różni. Inny jest język, kultura, położenie geograficzne. Inaczej wyglądają też wnętrza w tych krajach. Kiedy architekt chiński stawia na przepych, kolory, czy tajemniczy nastrój to architekt japoński stawia na minimalizm, spokój, harmonię. Przyjrzyjmy się zatem tym dwóm stylom i zobaczymy jak bardzo się od siebie różnią. Architekt wnętrz z Gdańska chcący wykonać wnętrze w stylu chińskim musi na pewno wybierać meble i dodatku w intensywnych kolorach. Najbardziej dominująca jest tutaj czerwień, róż, fiolet, jak również barwy ciemniejsze, takie jak czerń, czy granat. Jeśli kiedykolwiek udaliśmy się do chińskiej restauracji to na pewno zauważyliśmy, że te kolory tam dominują. Przez używanie takich ciemnych barw pomieszczenie wydaje się być przytłaczające i ciężkie. Dlatego też ważne we wnętrzu w stylu chińskim jest oświetlenie. Nie powinno być jednak zbyt intensywne. Popularne są lampy z papierowymi kloszami w kształcie kuli, czy też pojawiają się liczne świece i kadzidełka zapachowe. Dzięki temu dodatkowo stwarza się klimat orientu, ponieważ egzotyczne zapachy przywodzą nam na myśl odległe krainy.

aranżacja wnętrzaNajczęściej stosowanymi materiałami jest tam ciemne drewno, na przykład heban, z którego wykonana jest większość mebli, pojawiają się też dekoracyjne tkaniny, na przykład na poduszkach, czy narzutach na łóżku. Przejdźmy teraz dalej i zastanówmy się nad tym jak będzie wyglądała aranżacja wnętrz gdańsk w stylu japońskim. Jest ono zupełnym przeciwieństwem stylu chińskiego. Japończycy stawiają na minimalizm, prostotę i harmonię. Jest to styl podobny do europejskiego stylu skandynawskiego, czyli mało dekoracyjnego, pełnego jasnych barw, symetrycznego. W mieszkaniu japońskim znajdziemy takie barwy, jak biały, kremowy, beżowy. W takich kolorach są zarówno ściany jak i podłogi. Do tego dobierane są kontrastowe meble wykonane z ciemnych rodzajów drewna. Dzięki temu pomieszczenie nie wyglądało mdło i wszystko się nie zlewało się ze sobą. Projektowanie wnętrz japońskich nie zakłada wielu dekoracji.

Możemy sobie pozwolić na delikatne dodatki, na przykład szklane wazoniki z przeźroczystego szkła, lub też drzewko bonsai w gładkiej doniczce. Nie ma tam jednak wzorów, intensywnych barw, czy dominujących elementów.