Zalety i wady paneli na podczerwień

Komfort termiczny w domu to kwestia bardzo ważna dla jego mieszkańców. Odpowiednia temperatura pomieszczenia pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie i chęć do działania. Z kolei zbytnia skrajność w którąkolwiek stronę zazwyczaj odbija się na tym, że jesteśmy zbyt ospali lub rozdrażnieni permanentnym uczuciem chłodu.

Panele na podczerwień do małych wnętrz

panele na podczerwieńKaloryfer (najczęściej usytuowany pod oknem to już właściwie sztandarowa część każdego polskiego domu. Może z wyjątkiem starych kamienic, w których do dzisiaj można spotkać starodawne piece kaflowe. Niewiele z nas wie, że współcześnie mamy także inne sposoby na ogrzewanie niż te znane dotychczas. Jednym z nowoczesnych i bardzo ciekawych pomysłów są chociażby panele grzewcze na podczerwień. Nie są one wprawdzie tak popularne jak znane nam dotąd rozwiązania grzewcze, jednak z pewnością warto się im dokładniej przyjrzeć. Pierwszą zauważalną (i całkiem istotną różnicą) jest kwestia wizualna. Grzejniki na podczerwień zdecydowanie nie przypominają bowiem tych klasycznych, które można spotkać w naszych domach. Ich konstrukcja jest niezwykle prosta i przypomina lustro. Są to zazwyczaj płaskie kwadraty lub prostokąty, które można łatwo wkomponować we wnętrze. Ich kolejną zaletą jest oszczędność miejsca, więc wydajne panele na podczerwień są doskonałym rozwiązaniem do małych pomieszczeń. Co ciekawe można montować je nawet na suficie, co z pewnością jest dużym atutem w wielu mieszkaniach.

panele na podczerwieńJednak to nie tylko wygląd, ale też działanie powoduje, że jest to tak interesujące i przełomowe rozwiązanie. Przede wszystkim grzejniki na podczerwień nie ogrzewają powietrza, lecz wszystkie rzeczy znajdujące się w pomieszczeniu oraz ściany, podłogę i sufit. To pozwala na uzyskanie stałej temperatury bez względu na to, jak daleko znajdujemy się od źródła ciepła. Wśród zalet tych urządzeń bardzo często wymienia się fakt, że panele na podczerwień nie powodują uczucia duszności, co ma miejsce w przypadku kaloryferów. Mogą z powodzeniem zastąpić chociażby grzejniki łazienkowe dekoracyjne i inne znane nam dotąd rozwiązania. W porównaniu z piecami kaflowymi zajmują naprawdę mało miejsca, co na niewielkich przestrzeniach jest niezwykle cenne. Dodatkowo pozwalają zaoszczędzić nawet 20 procent energii, jednak wyłącznie w określonych warunkach. Przede wszystkim budynek musi być dobrze ocieplony, a panele grzewcze na podczerwień powinny znajdować się poza zasięgiem dzieci i zwierząt, ze względu na zdolność silnego nagrzewania się.

Wiele osób rezygnuje z tego rozwiązania ponieważ nie jest ono w standardzie podczas nabywania nieruchomości. Możliwe jednak, że to ulegnie zmianie dzięki licznym zaletom tych urządzeń.