Obecnie coraz więcej osób decyduje się na instalację w budynku systemu grzewczego opartego na pompie ciepła. Wydaje się to być bowiem najbardziej efektywnym rozwiązaniem, które w perspektywie dłuższego czasu przynosi naprawdę wiele korzyści. Jednakże – aby tak było, system taki powinien być odpowiedni zaprojektowany. Jak jednak działa taka instalacja grzewcza z pompą ciepła?
Działanie pompy ciepła
Niezbędne jest zamontowanie elementów takich jak sprężarka oraz wymiennik ciepła, wentylator i parownik. Czynnik chłodniczy może przemieszczać się po instalacji w zamkniętym obiegu dzięki sprężarce, która sprawia, iż jego ciśnienie może wzrosnąć, a wraz z ciśnieniem – temperatura. Wymiennik ciepła pozwala na zaopatrywanie poszczególnych odbiorników właśnie w to ciepło, dzięki czemu uzyskujemy ciepłą wodę, ale możemy też w ten sposób podgrzewać wodę w basenie. Oczywiście jest to o wiele bardziej skomplikowane, jednak szczegółowy opis zrozumieliby jedynie eksperci w tym temacie. Rewersyjne pompy ciepła mają nie tylko obieg grzania, ale i obieg chłodzenia – który stosowany jest do ochładzania i osuszania powietrza w pomieszczeniach. Taka instalacja sprawia, że w racjonalny sposób możemy wykorzystywać całą dostępną energię.
Jest to zatem rozwiązanie energooszczędne, które chroni środowisko – ponieważ wykorzystujemy odnawialne źródła energii. Pompy ciepła nie emitują dużej ilości CO2 do środowiska ani też innych substancji. Do ich działania wykorzystuje się na przykład energię słoneczną pochodzącą z powietrza, ciepło z ziemi czy z wód gruntowych. Jest to o wiele bardziej ekologiczne niż stosowanie węgla czy gazu do ogrzewania ciepłej wody. Jeżeli zależy nam na środowisku i dbamy o nie, powinniśmy rozważyć zastosowanie tego rozwiązania we własnym domu. Takie pompy ciepła są naprawdę wydajne, dzięki czemu nie musimy się martwić o to, że w pewnym momencie nie będziemy posiadać takiej ilości ciepłej wody, jaka jest zgodna z naszym zapotrzebowaniem. Jedynym minusem dla niektórych może być cena takiej pompy ciepła. Nadal jest to bowiem rozwiązanie, które nie zostało jeszcze szeroko spopularyzowane, dlatego instalacje tego typu nie należą do najtańszych.
Z całą pewnością z czasem się to zmieni, jednak obecnie jeszcze musimy na to poczekać. Mimo wszystko warto zainwestować w taki system. Przemawia za tym szereg zalet, a powyżej omówiliśmy tylko niektóre z nich. Jeśli chcemy zyskać większą pewność co do skuteczności tego rozwiązania, warto znaleźć więcej informacji o tym systemie, dzięki czemu zdobędziemy większą wiedzę.