Wybór listew przyokiennych

Jednym z istotnych etapów na każdej budowie, czy to domu jednorodzinnego czy obiektu publicznego jest montaż okien. Niektórych już sam wybór rodzaju okien może przerosnąć. Aby to sobie ułatwić warto najpierw nabyć odpowiednią wiedzę na ten temat. Jeśli już dokonamy ostatecznego wyboru, kolejnym etapem jest montaż.

Listwy jako izolacja

listwy przyokienneTo zadanie warto powierzyć profesjonalistom, którzy będą wiedzieli jak zrobić to prawidłowo. Źle zamontowane okna mogą przysporzyć sporo problemów i nieść za sobą konsekwencje. Może to prowadzić do przedostawania się powietrza z zewnątrz oraz pęknięć z tynku. Skróci to również żywotność okien i będzie trzeba je wymieniać. Można wyróżnić co najmniej kilka najczęstszych błędów, które są popełniane podczas montażu okien. Jednym z najczęstszych jest dobór nieodpowiednich materiałów. Nierzadko zdarza się, że są one słabej jakości lub dochodzi do pominięcia jakieś części. Gdy wstawiamy okno nie powinnyśmy zapominać o prawidłowym wykończeniu, czyli o listwach przyokiennych. Jaka jest jej funkcja? Zapobiega ona pęknięciom tynku, które mogą się pojawić na styku ościeżnicy okiennej z tynkiem. Drugą ważną rolą jest uszczelnienie połączenia ościeżnicy z tynkiem.

listwy przyokienneKolejną funkcją jest oczywiście ochrona ściany przed zabrudzeniami, dzięki temu rodzajowi zabezpieczenia nie będą się tak szybko brudzić. Listwy przyokienne uszczelnione będą również zapobiegać dostawaniu się wilgoci pod okładzinę termiczną. Oprócz wymienionych funkcji o charakterze praktycznym, nie można nie wspomnieć o tej estetycznej. Okno zwieńczone listwą prezentuje się dużo lepiej. Jeśli wiadomo do jakich celów stosuje się listwy przyokienne, warto wiedzieć na co zwrócić uwagę wybierając konkretny model. Ważne, aby jej szerokość była na tyle odpowiednia by zakryć przestrzeń przy ścianie. Największą popularnością na rynku cieszą się białe listwy przyokienne. Niektórzy natomiast dobierają ich kolor do pozostałych elementów okna. Najwięcej modeli jakie można znaleźć w sklepie wykonane jest z materiału pcv. Skąd ich popularność? Tego typu listwy są łatwe w montażu, ponieważ ich przymocowanie odbywa się bardzo sprawnie, bez użycia dużej liczby narzędzi. Ponadto są przystępne cenowo oraz bardzo uniwersalne. Nierzadko producenci załączają do nich zbrojoną siatkę szklaną, uszczelkę oraz piankę dylatacyjną.

Listwy pcv to dobre rozwiązanie dla osób, które cenią sobie możliwość wyboru, ponieważ występują w wielu kolorach. Dzięki temu każdy będzie mógł dopasować ich barwę do okien. Aby listwy przyokienne jeszcze lepiej komponowały się z pomieszczeniem, warto ich kolor dopasować np. do ścian.