Wybieg dla koni w chłodne dni, czyli ujeżdżalnia

Każdy właściciel koni wie, jaką siłę i moc posiadają w sobie. Zdaje sobie sprawę jak bardzo ważne jest przystosowanie odpowiednich warunków do życia dla nich. Każdy koń, bez wyjątku potrzebuje miejsca, w których może się wybiegać przez kilka lub kilkanaście godzin. W przeciwnym wypadku nadmiar niespożytkowanej energii prowadzi do problemów wychowawczych dla właścicieli koni.

Jak zbudować ujeżdżalnię?

Niezależnie od poru roku zwierzęta potrzebują miejsca, aby móc pobyć i pobiegać na większej przestrzeni. Niestety, w Polsce możliwości są bardzo ograniczone przez panujące pory roku. Mroźne zimy czy ulewne jesienie nie sprzyjają wybiegom koni na zewnątrz. Konie należą do zwierząt bardzo delikatnych i podatnych na różne choroby. Odpowiednie dbanie o nie jest niezwykle istotne. Posiadając je należy stworzyć właściwe warunki do życia dla nich. Wśród rzeczy, które musi posiadać każdy hodowca i właściciel należy stajnia i ujeżdżalnia. Ujeżdżalnia może być połączona ze stajnią lub może być osobnym miejscem. Przeznaczone jest zwykle do wybiegu dla koni, do nauki jazdy i trenowania lub do konkursów, gdzie musi być miejsce wyznaczone dla widowni i sędziów. Takie hale zwykle należą do tych o większej powierzchni. Jednak konstrukcje zwykle są podobne.

Planując budowę hali dla koni przeznaczenie jest bardzo istotnym elementem. Standardowo wymiary ujeżdżalni wynoszą 22×40 metrów, jednak w przypadków tych przeznaczonych do konkursów- to 22×60 metrów powierzchni użytkowej. Wysokość budynków zwykle wynosi do 5 metrów, a pochylenie dachu wynosi od 15% do 20%. Materiał, z którego ma zostać wykonana hala jest ważny. Ujeżdżalnie mogą być tradycyjnie murowane, jednak w przypadku planowania późniejszych inwestycji w nie lub rozbudowy właściciele decydują się na drewniane lub namiotowe, ze względu na poniesienie dodatkowych kosztów w przyszłości. Konserwacja takich budynków jest na pewno inna i często warto odpowiednio zabezpieczyć ją przeciwpożarowo. Planując taki rodzaj inwestycji należy również wziąć pod uwagę cyrkulację powietrza. Podczas treningów czy wybiegu koni niezbędna jest wentylacja. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na konstrukcję, aby gromadzona para wodna dobrze się skraplała w konkretne miejsce. Warunki, jakie należy zapewnić każdemu zwierzęciu muszą być adekwatne do ich rodzaju. Każdy właściciel musi zdawać sobie sprawę z ewentualnych inwestycji, jakie musi ponieść, aby stworzyć standardy.

Posiadając konie należy koniecznie wybudować dla nich wybieg, gdzie w zimne dni będą mogły spożytkować swoją energię, dzięki czemu będą spokojniejsze. A jazda na koniu i trenowanie swoich umiejętności należała do bardziej przyjemnych mimo panujących warunków atmosferycznych na zewnątrz.