Woda w gospodarstwie przydomowym i studnie głębinowe

Woda jest to substancja, bez której życie nie może być możliwe. Potrzebujemy jej przede wszystkim do tego, aby nasz organizm odpowiednio funkcjonował. Bez wody nie możemy żyć dłużej, niż tydzień.

Studnie głębinowe nadal są bardzo popularne

studnie głębinoweBez dostępu czystej wody nie jesteśmy zdrowie, dlatego też od wielu lat ludzie zakładali studnie głębinowe, w których woda była niezwykle czysta. Zdrowa woda pozbawiona mikroorganizmów oraz bakterii sprawa, że jesteśmy zdrowi i energiczni. Woda niechlorowana ze studni smakuje zupełnie inaczej, niż zwykła „kranówa”. W Małopolsce najwięcej jest gospodarstw domowych, które właśnie korzystają z tradycyjnych wodociągów. Pobierają wodę z kranu do różnych celów. Najważniejsze zastosowanie wody zostało już omówione wyżej i chodziło o dobre funkcjonowanie organizmu. Pompy ciepła przyczyniają się do tego, że nasz dom może zostać ogrzewany. Nie bez powodu napisałam to zdanie. To właśnie ciepła woda ogrzewa domy i budynki użyteczności publicznej. Pompy ciepła w tym procesie właśnie wspomagają. Pompa ciepła dostarcza ciepło geotermalne, czyli takie, które pochodzi z głębi ziemi. Nasz dom staje się ekologicznie ogrzewany. Nie musimy palić w piecu i kupować węgla, ani drewna. Wystarczy zainwestować w wyżej wspomnianą infrastrukturę. Woda służy także do kąpieli. Zużywamy jej bardzo dużo podczas jednej kąpieli i potem przychodzą kosmiczne rachunki za prąd. Pompy ciepła sprawiają, ze do domu dostarczana jest cały czas ciepłą woda. Nie tracimy czasu i pieniędzy na jej podgrzewanie. Wszystko staje się dużo łatwiejsze. Tradycyjne studnie głębinowe Śląsk, jak już wspomniano, zawierają czystą i świeżą wodę, która jest pozbawiona zanieczyszczeń. Taką wodą warto jest podlewać ogródek. Rośliny od razu będą zdrowsze i bardziej dorodne. Jeżeli mamy na podwórku basen, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby w nim była woda ze studni. Jeżeli kąpiemy dzieci w takiej wodzie, to mamy pewność, że nie zostaną zarażone żadną bakterią. Można do basenu dolać także ciepłej wody, która będzie podgrzana przez pompy ciepła. Woda służy także do spłukiwania sanitariatów oraz brudnych naczyń. Służy do prania. Pamiętajmy, żeby ją odpowiednio odprowadzać tak, żeby studnie nie były zanieczyszczone. Szkoda by było ją zanieczyścić. W końcu wiercenie studni jest bardzo kosztowne. Nie ma nic gorszego, niż zabrudzone wody podziemne, które potem pijemy. Na samą myśl czujemy wręcz obrzydzenie. Gotowanie przy użyciu takiej wody również staje się mało przyjemne.

Jeżeli na danym terenie jest studnia, z której korzystamy, to warto jest zapoznać się z ekologicznymi zasadami gospodarowania odpadami w gospodarstwie przydomowym.