Własna apteka

Prowadzenie apteki nie jest prowadzeniem „zwykłej” działalności gospodarczej. Wymaga to spełnienia większej ilości warunków. Przede wszystkim, przed otworzeniem własnej apteki, musimy ubiegać się o zezwolenie u wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego. Jeśli nam się uda, musimy pamiętać o specyfice pracy w aptece.

Wyposażenie nowo otwartej apteki

meble aptecznePrzede wszystkim, zgodnie z obowiązującym prawem farmaceutycznym, właściciele aptek nie mają prawa do reklamy swojego punktu aptecznego – dotyczy do także aptek internetowych, dlatego jeżeli zależy nam na sukcesie naszego biznesu, o wiele lepiej jest postawić na punkt stacjonarny. Mimo zakazu reklamy, możemy liczyć na sporą liczbę klientów, jeśli placówkę umieścimy w dobrej lokalizacji. Warto najpierw sprawdzić, czy w danej okolicy znajduje się wiele aptek. Dobre umiejscowienie apteki to takie, gdzie nie ma już innego punktu aptecznego. Wielu klientów odwiedza także apteki, które znajdują się w pobliżu placówek medycznych – nie tylko szpitali, ale też prywatnych obiektów. W związku z tym, że w aptece sprzedajemy leki, które często wymagają przechowywania w specyficznych warunkach – na przykład w określonej, niskiej temperaturze, również apteki powinny być odpowiednio do tego wyposażone. W magazynie, znajdującym się na zapleczu każdego punktu aptecznego, panuje o wiele niższa temperatura niż w pomieszczeniu głównym, właśnie ze względu na konieczność uzyskania właściwych warunków dla medykamentów.

meble apteczneMagazyn nie jest jednak dostępny dla pacjentów, dlatego meble, które się tam znajdują, powinny być przede wszystkim funkcjonalne. Na estetykę będziemy zwracać uwagę jedynie w pomieszczeniu głównym. Tam konieczne powinna znaleźć się lada – nie za wysoka, gdyż wiadomo, klientami będą różne osoby, często starsze i schorowane, dlatego muszą mieć one możliwość dobrego kontaktu z farmaceutą, a zbyt wysoka lada uniemożliwiałaby to. Jeżeli obiektem naszych poszukiwań są eleganckie meble apteczne od producenta polskiego, z pewnością się nie zawiedziemy. Ich oferta jest naprawdę szeroka i możemy mieć problem z wyborem. Warto pomyśleć o takiej ladzie, na której można umieścić witrynę, półki i półeczki, gdzie znajdą się najczęściej kupowane leki. W ten sposób farmaceuta nie będzie musiał wciąż biegać do magazynu, tylko najważniejsze medykamenty będzie miał pod ręką.

Jeśli chcemy sprzedawać także kosmetyki hipoalergiczne i ekologiczne, powinniśmy zdecydować się na wyspy z półkami, które umieścimy na środku pomieszczenia lub pod ścianą. Dzięki temu każda osoba odwiedzająca aptekę, będzie mogła popatrzeć na produkty, przeczytać składy i dokonać najlepszego dla siebie wyboru.