W jaki sposób wykonać zbrojenie posadzki?

Od pewnego momentu widać spore zmiany, jeśli chodzi o podejście do zbrojenia posadzki. Obecnie wykorzystuje się coraz częściej zbrojenie betonu metodą obszarową. Jak się bowiem okazuje, pozwala to na znacznie bardziej skuteczne zabezpieczenie betonu przed przypadkiem jego uszkodzenia.

Zbrojenie posadzki — jak prawidłowo wykonać?

PosadzkaSporym problemem w przypadku zbrojenia posadzki metodą powierzchnią jest fakt, że w żaden sposób nie jest ona zabezpieczona przed czynnikami, mogącymi mieć wpływ również na jej głębsze warstwy. Powoduje to, że fala uderzeniowa, powstała w wyniku punktowego uderzenia, jest przenoszona w głąb betonu, gdzie dokonuje stopniowych, coraz bardziej widocznych spustoszeń. Nic zatem dziwnego, że obecnie najlepsze zbrojenie posadzki wykonywane jest z pomocą specjalnych włókien, mieszanych z wykorzystywaną zaprawą. Dzięki temu właśnie możliwie jest skuteczne zabezpieczenie nie tylko tych warstw betonu, które znajdują się bliżej powierzchni posadzki, ale także i jej głębszych warstw. Ogromną zaletą tak zbrojonego betonu jest fakt, że włókna zastosowane do zbrojenia wyposażone są często w specjalne haczyki. Dzięki temu właśnie nie ma ryzyka, że będą one przesuwać się w betonie, tym samym powodując, że pewne jego fragmenty będą mniej zabezpieczone niż inne.

zbrojenie posadzki Bardzo ważne jest również, aby pamiętać, że włókna zastosowane do zbrojenia betonu muszą być odpowiednio uodpornione na korozję, co mogłoby spowodować, że pełnione przez nie funkcje będą mniej skuteczne. Jakie są podstawowe zalety zbrojenia betonu takimi właśnie metodami? Tą podstawową jest fakt, że takie zbrojenie powoduje zdecydowanie większą odporność powierzchni posadzki na pęknięcia, wycieranie się, spowodowane zarówno przez czynniki temperaturowe, jak i też przez czynniki mechaniczne. Zbrojenie betonu takimi metodami jest doskonałym pomysłem na upewnienie się, że utworzona betonowa powierzchnia nie będzie wymagać odnowy, bądź też renowacji, nawet po kilku latach jej stałego wykorzystywania. Beton zbrojony takimi metodami, wykazuje również pewne właściwości samoregeneracji, szczególnie gdy mowa jest o powstawaniu rys i mniejszych pęknięć.

Od pewnego czasu, coraz rzadziej stosuje się powierzchniowe metody zbrojenia betonu. Wszystko ze względu na fakt, że takie właśnie metody nie są w stanie zagwarantować odpowiedniego zabezpieczenia na te najczęściej występujące czynniki obciążające dla posadzki. Właśnie z tego względu, do zbrojenia posadzki wykorzystywane są metody takie jak te z użyciem specjalnych włókien, które miesza się z innymi składnikami zaprawy.