Współczesne normy i warunki budowlane wymuszają na inwestorach zachowanie coraz bardziej restrykcyjnych parametrów materiałów budowlanych. To samo dotyczy między innymi zastosowanego ocieplenia, które musi spełniać rosnące wciąż normy. Wykonanie izolacji termicznej tradycyjnym, białym styropianem zajęłoby zbyt dużo miejsca, dlatego na rynku coraz popularniejszy staje się jego grafitowa wersja.
Tani styropian grafitowy w Bydgoszczy
Odpowiednia izolacja termiczna jest niezbędna do zachowania odpowiedniego komfortu cieplnego wewnątrz budynków, co bezpośrednio wpływa na obniżone koszty ogrzewania. Dlatego coraz popularniejsze budownictwo energooszczędne, a nawet pasywne główny nacisk stawia na odpowiednią izolację termiczną ścian, posadzek, dachu, poddasza i doszczelnienie pozostałych elementów, dzięki czemu ciepło nie ucieka z wewnątrz. Jednak podwyższone normy przenikalności ciepła nie dotyczą już wyłączni budownictwa energooszczędnego – możemy obecnie zaobserwować coraz bardziej restrykcyjne wymagania na ten temat także w standardowym budownictwie. Wykonując ocieplenie ścian zewnętrznych przy użyciu standardowego styropianu zużywa się coraz więcej materiału, co pochłania nie tylko pieniądze, ale także cenną przestrzeń, szczególnie w pobliżu okien i drzwi.
Aby uniknąć karykaturalnego wręcz wyglądu elewacji, powstał styropian grafitowy. Jedyną różnicą pomiędzy nim a klasycznym, białym jest fakt, że do spienionego polistyrenu dodano grafit, który nadaje mu ciemnoszary odcień. Obecność grafitu sprawia, że materiał ten dużo lepiej izoluje od zimna, dzięki czemu można go użyć znacznie mniej niż białego styropianu, aby osiągnąć ten sam efekt. Wśród wad tego rozwiązania można wymienić jego szybsze nagrzewanie się, co wskutek naprężeń wewnętrznych może prowadzić do uszkodzenia materiału, dlatego należy chronić go przed nadmiernym nasłonecznieniem przy pomocy odpowiedniej elewacji. Należy także uważać podczas wykładania materiału na ściany zewnętrzne, aby nie robić tego w upalne dni, ani umieszczać ich na nagrzane słońcem elementy – gdy temperatura spadnie, materiał się skurczy, a pomiędzy kolejnymi płytami mogą powstać przerwy. Łatwość nagrzewania się materiału jest istotna także w przypadku jego składowania – należy unikać nasłonecznionych placów, lepiej umieścić go w zacienionych, chłodnych miejscach.
Wraz z rozwojem technologii budowlanych i wzrostem obostrzeń normowych także materiały budowlane ewoluują. Powstają nowe, lepiej izolujące i wytrzymalsze materiały, które są w stanie spełnić wszystkie parametry, jakie są wobec nich wymagane. Styropian grafitowy jest właśnie takim następcą znanego wszystkim, białego materiału.