Studnie głębinowe w domu bez sieci wodno – kanalizacyjnej

Brak przyłączenia do sieci wodno-kanalizacyjnej to częsty problem wśród osób, które planują wybudować dom jednorodzinny nieco dalej niż ich sąsiedzi. Można oczywiście na własny koszt przyłączyć się do najbliższej sieci wodociągów, jednak koszt tego rozwiązania zdecydowanie przekracza inne rozwiązania – nawet gdybyśmy chcieli podzielić się nim z sąsiadem.

Czym charakteryzują się studnie głębinowe?

Studnie głębinoweNależy dodatkowo pamiętać, że im dalej od działki znajduje się sieć, tym więcej będzie trzeba zapłacić. Często osoby, które znalazły się w takiej sytuacji decydują się na wiercenie studni. Także ta opcja nie jest wolna od wad, jednak wiąże się z nią dużo większa ilość korzyści. Przede wszystkim studnie głębinowe charakteryzuje wysoka cena inwestycja, ale niski koszt eksploatacji. Reasumując – cena jaką wyniesie wiercenie studni powinna zwrócić się po maksymalnie kilkunastu latach. Do duża zaleta dla tych, którzy planują osiedlić się na przedmieściach na całe dalsze życie. Dodatkowo możemy liczyć na znacznie zdrowszą i smaczniejszą wodę niż ta, którą oferują wodociągi miejskie. Studnie głębinowe są zwłaszcza opłacalne w Małopolsce, ze względu na korzystny rodzaj gleb, jednak sprawdzą się właściwie na terenie całej Polski. Renomowana firma z Bielska zajmująca się odwiertami geotermalnymi oferuje kompleksowe usługi obejmujące nie tylko studnie głębinowe od początku do końca, ale też odwierty pod pompy ciepła. Decydując się na pakiet usług zyskujemy atrakcyjną cenę, ale też czas. Pompy ciepła podobnie jak studnie głębinowe są ekologiczne i oszczędne w eksploatacji, jednak – jak szacują eksperci – mniej opłacalne ze względu na wysoki koszt inwestycji, który może się nie zwrócić. Pewne jest jednak to, że urządzenia te są znacznie bardziej przyjazne środowisku niż tradycyjne metody ogrzewania, dzięki znacznie mniejszej ilości emitowanych spalin. Warto także zwrócić uwagę na to, że pompy ciepła są wielofunkcyjne i mogą ogrzewać wszystkie pomieszczenia, wodę, a latem pełnić rolę klimatyzatora, a wręcz rekuperatora. To, czy warto czy nie warto się na nie zdecydować jest już jednak kwestią indywidualną. Z pewnością należy pamiętać o odprowadzaniu ścieków, gdy dom nie jest połączony z siecią wodno-kanalizacyjną. Tutaj do wyboru mamy przede wszystkim przydomową oczyszczalnię ścieków i szambo ekologiczne.

Znacznie częściej domownicy wybierają ten drugi wariant, ze względu na chęć zaoszczędzenia miejsca. Wtedy warto jednak pamiętać o konieczności regularnego wywozu nieczystości, co wiąże się z niemałymi kosztami i najczęściej przykrym zapachem. To nie jedyne kwestie, na które należy się przygotować, decydując się na studnie głębinowe, dlatego w żadnym wypadku nie powinna to być pochopna decyzja.

Tekst został napisany przy pomocy: http://hydroglob.pl