Studnia głębinowa, znana także pod nazwą studni wierconej, różni się od tej, którą można jeszcze spotkać na polskiej wsi. Główna różnica pomiędzy jednym i drugim sposobem na wydobywanie wody spod ziemi leży w sposobie jej kopania. Czy są jeszcze jakieś różnice? Na czym polega budowa studni wierconych?
Porównanie studni wierconej i kopanej
Jeżeli ma się do czynienia ze studnią wierconą, jej głębokość zwykle przekracza dziesięć metrów i trudno byłoby wykopać tak dużą dziurę za pomocą prymitywnych narzędzi. Wtedy niezbędne są technologicznie zaawansowane sprzęty, którymi dysponują firmy wykonujące na zlecenie studnie wiercone – Wrocław i okolice tego pięknego miasta obfitują w wiele działalności. Na pewno spośród wielu firm znajdzie się ta, która wykona zlecenie szybko i na określonych przez klienta indywidualnych warunkach. Działanie rur wykonujących odwiert polega na dotarciu do warstwy wodonośnej i na wnikaniu w nią. Gdy rura filtracyjna dotrze do źródła, można przejść do wykonania obsypki żwirowej. Dzięki niej dopływ wody będzie znacznie łatwiejszy i szybszy. Rura osłonowa, która miała za zadanie przebić się przez warstwę ziemi, jest zakończona obejmą nośną. To w niej znajdują się przyłącza wodne i zawór odcinający. Podczas kopania studni ważny jest także odpowiedni wybór pompy. Kiedyś niezwykle popularne były pompy ręczne, lecz dziś odchodzi się już od tego pomysłu.
Jako że jest to bardzo ładny element dekoracyjny, swoje zastosowanie znajdzie przy studniach pełniących funkcję ozdobną niż przy odwiertach wykonanych do częstego pobierania wody. Zamiast czasochłonnej pompy można wykorzystać te o napędzie elektrycznym. Dzielą się one na samozasysające i na zanurzone. Pierwsza z nich będzie załączona na stałe do zbiornika wody. Drugi typ będzie znajdował się w budynku i będzie połączony ze studnią za pomocą rur. Warto pamiętać, że nikt nie zaleca picia wody pochodzącej prosto ze studni. O wiele lepiej jest ją wpierw przygotować, ze względów zdrowotnych. Na pewno woda gruntowa będzie dobrym rozwiązaniem do mycia samochodu na działce, jeżeli chce się zaoszczędzić na myjni. W takim razie, czy jest woda, którą można pić na działce? Jak się okazuje, najlepszą wodą do picia prosto z wiadra studni jest tylko wodą wgłębna.
Studnie kopane obecnie są uroczym elementem krajobrazu i rzadko kiedy służą do tego, po co zostały zbudowane kilkadziesiąt lat temu. Dziś do wydobywania wody buduje się studnie wiercone, więc kopane będą ładnym urozmaiceniem podwórka oraz miejscem do ułożenia kwiatów doniczkowych. Ich obecność jest bardzo ceniona także na gospodarstwach agroturystycznych.