Sposób na ścieki – szambo plastikowe

Budując dom poza miastem musimy liczyć się z tym, że nie ma tam dostępu do kanalizacji miejskiej w związku z tym samodzielnie będziemy musieli zatroszczyć się o to co zrobić ze ściekami. Warto więc już teraz rozejrzeć się za opcjami dostępnymi na rynku.

Szambo plastikowe a może betonowe?

szambo plastikowe Do najpopularniejszych i stosowanych już od wielu lat zalicza się szambo betonowe, budowane z pierścieni. Ma ono wiele zalet, przede wszystkim najniższa cena. Poza tym zbiorniki te są wytrzymałe na obciążenia niż na przykład konkurencyjne szambo plastikowe, ma to szczególnie znaczenie jeżeli planujemy nad szambem wybudować na przykład podjazd. Jednak duża masa, ma i swoje wady bowiem przewóz i transport betonowych pierścieni będzie znacznie droższy niż zbiornika plastikowego, a do tego jego montaż przysporzy znacznie więcej problemu. Ponad to możemy być pewni, że plastikowy zbiornik szczelny będzie znacznie bardziej niż kilkuelementowy betonowy, a jest to z pewnością istotne dla środowiska. Decydując się na szambo nie można również zapomnieć o tym, że konieczne będzie jego opróżnianie, a z tym wiąże się nieprzyjemny zapach. Ten problem nie będzie nas dotyczył gdy zdecydujemy się na oczyszczanie naszych ścieków. Wprawdzie przydomowa oczyszczalnia ścieków wymaga sporych nakładów finansowych na podłączenie, a dodatkowo jej budowa wymaga wiele przestrzeni.

Jednakże na pewno koszty te zwrócą się w ciągu trzech lat, gdyż odejdzie nam konieczność zużywania wody na podlewanie ogrodu. Do plusów na pewno można zaliczyć także fakt, że mają one długą żywotność, a ich producenci udzielają długoletniej gwarancji.