Rola oświetlenia we wnętrzu mieszkania

Światło odgrywa dużą rolę w naszym codziennym życiu i ma wpływ na samopoczucie. W okresie jesienno-zimowym, kiedy dni są krótkie i często ponure, stajemy się ospali i pozbawieni energii. Brak światła zakłóca proces wydzielania melatoniny, który to wpływa na kontrolę nastroju.

Architekt i oświetlenie wnętrz

projektant wnętrz Jednym ze sposobów na radzenie sobie z tym problemem jest odpowiednia aranżacja oświetlenia w domu, czy też mieszkaniu, a także w miejscu pracy. Wykorzystanie światła powinno skutecznie zastępować światło dzienne lub jego brak. Światło we wnętrzu ma szczególne znaczenie. Nie tylko spełnia funkcję użytkową, ale też wydobywa i podkreśla charakter aranżacji przestrzeni. W pierwszej kolejności należy dobrze zaplanować dopływ światła dziennego, a następnie umiejętnie rozmieścić lampy. Dobre oświetlenie to nie tylko gwarancja dobrego samopoczucia, ale również komfort użytkowania. Światłem można budować nastrój, eksponować i ukrywać różne miejsca — znany projektant wnętrz ze szczecina zna różne ciekawe sztuczki jak wydobyć ze światła możliwie jak najwięcej. Oświetlenie należy dobierać, mając na uwadze miejsce i funkcję, jaką mają pełnić lampy. W każdym pomieszczeniu powinny się znaleźć 3 rodzaje oświetlenia: główne, zadaniowe, dekoracyjne. Zaczynając od tego pierwszego — czyli głównego trzeba mieć na uwadze, że służy ono do centralnego oświetlenia wnętrz.

projektant wnętrz Ma ono za zadanie wypełnić światłem całe pomieszczenie tak, aby nie został żaden ciemny kąt. Lampę należy dobrać do rozmiarów pokoju, wybierając model o odpowiedniej ilości światła. Do większego pokoju pasuje żyrandol bądź podłużna lampa wisząca, w mniejszych wnętrzach można użyć średniej wielkości plafon. Z kolei światło zadaniowe to takie, które powinno oświetlać przestrzeń przy wykonywaniu konkretnej czynności np. przy czytaniu książek, czy odrabianiu lekcji przez dzieci, przy odpoczynku na kanapie. Bez światła zadaniowego nie obejdzie się gotowanie jedzenia, czy też upiększanie się w toalecie przed lustrem. By zwiększyć funkcjonalność, warto wybrać modele o obrotowych kloszach i ruchomych ramionach. Jest jeszcze światło dekoracyjne, tu mamy do wyboru stylowe kinkiety ozdobne w kryształowe detale, lub designerskie lampy o różnych wzorach i kolorach. Ważny jest również typ oświetlenia, warto zrezygnować ze zwykłych żarówek i zastąpić je barwą zbliżoną do światła neutralnego — najlepszym typem oświetlenia będzie led.

Rola oświetlenia ma naprawdę duże znaczenie w aranżacji wnętrz. Dzięki różnym rodzajom oświetlenia można stworzyć, różnego rodzaju zakątki, które będą przyciągać niejeden wzrok. Dobrze dobrane oświetlenie zapewni dobry nastrój i komfort użytkowania na wysokim poziomie.