Rodzaje tynków maszynowych

Obecnie na rynku dostępne są trzy rodzaje tynków maszynowych – są to tynki cementowo-wapienne, wapienne oraz gipsowe. Czym różnią się one między sobą? Warto przyjrzeć się po kolei każdemu z nich, ponieważ mają one różne właściwości, jak i w różny sposób się je nakłada. Warto wiedzieć o tym przed zakupem, aby potem nie mieć niespodzianki podczas przystępowania do prac. 

Tynki maszynowe i ich nakładanie

tynki maszynoweJeśli chodzi o tynki maszynowe cementowo-wapienne, te należą do najbardziej popularnych. Prace tynkarskie trwają tutaj raptem 3-4 dni, a to dlatego, że wykonuje się dwie warstwy takiego tynku. Najpierw jest to obrzutka, a po jej wyschnięciu dopiero nakłada się właściwą warstwę. Aplikacja powinna być równomierna, należy pozbyć się wszelkich nierówności ścian. Do wyrównywania służy łata wstępna, jak też poziomnica. Gdy tynk już się wstępnie zwiąże, ale nie będzie jeszcze twardy, możemy posłużyć się jeszcze łatą trapezową. Na zakończenie można wykonać zacieranie mechaniczne lub ręczne, stosując pacę z gąbką czy pacę poliuretanową. Nakładanie tynków maszynowych wapiennych nie różni się wiele od tych omówionych wyżej. Minusem jest jednak dłuższy czas przeprowadzania prac, ponieważ ten rodzaj tynków nie zawiera w swoim składzie cementu.

tynki maszynoweUtwardzanie takiego tynku zajmuje więc dłuższy czas, jest to zatem opcja dla osób, którym się nie spieszy, czasami trzeba czekać nawet cały dzień na możliwość wygładzania tynku. Ostatnia opcja, czyli tynk gipsowy, zapewnia najwyższy poziom gładkości. Wystarczy jedna warstwa tynku, aby uzyskać oczekiwany efekt, natomiast czas wszystkich prac to raptem 4 godziny. Za pomocą tego gipsu można wyrównać ściany, uzupełnić braki. Wszystkie tynki aplikuje się w taki sam sposób, a mianowicie za pomocą specjalnego agregatu tynkarskiego wraz z pistoletem natryskowym. Wiele osób pewnie interesuje także cena takiego tynku maszynowego, jest on droższy od tego tradycyjnego, jednak przecież wśród korzyści znajduje się zdecydowanie krótszy czas nakładania tynku i jego schnięcia. Prace z wykorzystaniem tynku tradycyjnego mogą trwać nawet 2 miesiące, jeżeli nie ma dobrych warunków do ich prowadzenia!

Natomiast tynk maszynowy nakładany jest w kilka godzin, a schnie maksymalnie w trzy tygodnie. Zatem nie powinniśmy przejmować się wyższą ceną tynku maszynowego, ponieważ zyskujemy w zamian inne korzyści. Podsumowując, tynki maszynowe stanowią doskonałą, docenianą przez wielu alternatywę wobec tynku tradycyjnego rozrabianego za pomocą betoniarki i nakładanego ręcznie. Warto korzystać z tego rozwiązania.